מהיכן באים הויטמינים והמינרלים?
נכתב על ידי: איילה נקש
תאריך: 04/07/08

ויטמינים הם חומרים טבעיים המצויים בייצורים חיים כמו צמחים. הגוף משיג ויטמינים ממזון או תוספי מזון, מאחר והוא לא יכול לייצר אותם בעצמו.
מינרלים מצויים בצמחים, אשר מקבלים את המינרלים שלהם מהאדמה: אדמה סופגת מינרלים מהמים הנשטפים מסלעים. על מנת שיכולו לבצע את עבודתם, ויטמינים זקוקים למינרלים. גם המינרלים נמצאים במזון או בתוספי מזון בלבד, והגוף לא יכול לייצרם בעצמו.
חומרים נוגדי חימצון הם ויטמינים או מינרלים מסוימים שמגינים על תאי הגוף מרדיקלים חופשיים. רדיקלים חופשיים הם תוצאה של עישון, חשיפה לשמש, מתח, אימון גופני ועוד, והם בין הגורמים המרכזיים להזדקנות מוקדמת ומחלות
כיצד מגיעים ויטמינים ומינרלים לגוף שלנו?
ויטמינים ומינרלים נכנסים לגוף שלנו כשאנחנו אוכלים צמחים כמו פירות, ירקות, גרעינים ודגן, אגוזים ותבלינים, או כשאנחנו לוקחים תוסף מזון כלשהו. אפשר גם להכניס לגוף ויטמינים ומינרלים באמצעות אכילת בשר, מאחר ורוב החיות הן צמחוניות ואוכלות בעצמן מזונות המכילים ויטמינים ומינרלים.
תוספי מזון הם ויטמינים ומינרלים המופקים מצמחים או נוצרים במעבדה בצורת טבליות אשר ניתנות לבליעה ולעיכול בגופנו.
ישנם תוספי מזון יעילים, תוספי מזון בלתי יעילים, ותוספי מזון מזיקים. צרכנים שאינם מודעים לכך מוצאים עצמם בסכנה כפולה:
1. הצרכן יודע שעליו לצרוך תוסף מזון, אך לא יודע איך לבחור תוסף יעיל, ולכן מבזבז את זמנו ואת כספו, ומזיק לבריאותו.
2. הצרכן לא מקבל מספיק מידע (או, לעיתים, מקבל ייעוץ רע) לגבי הצורך בתוספי מזון, ומקריב בשל כך את בריאותו.
לאן הולכים הויטמינים והמינרלים בתוך גופנו?
ויטמינים ומינרלים מגיעים מהקיבה שלנו אל המעיים. משם הם ממשיכים דרך מערכת סבוכה שבעזרתה הגוף מפיץ ויטמינים ומינרלים מסוימים לחלקים שונים של הגוף, על פי העדפתו האישית
אם איבר מסוים זקוק לרכיב מזון כלשהו, והגוף מאשר את חשיבות העניין, הוא יקח את אותו רכיב מאיבר אחר ויעבירו לאיבר הדורש. זוהי מעין פעולה בסגנון ‘‘גונב מהעשירים כדי לחלק לעניים‘‘. לכן כל כך חשוב לשמור על רמות ויטמינים ומינרלים תקינות בגוף.

האם אני צריך לקחת תוסף מזון של מינרלים או ויטמינים?
ויטמינים ומינרלים הם חומרי מזון הכרחיים לתפקודו של הגוף ולמניעת מחלות. ישנו הטיעון המיושן לפיו ‘‘אני יכול להשיג את כל מה שאני צריך מהמזון‘‘. האומנם? במחקר גדול שכלל 26,000 משתתפים נמצא שאף לא אדם אחד קיבל את החומרים התזונתיים הנחוצים לו שנקבעו במסגרת הכמות הנדרשת ביום (rda). 96% מהאוכלוסייה בארצות הברית מתים כתוצאה ממחלות – הם לא זוכים לתזונה נכונה.
‘‘צריכה לא מספקת של ויטמינים היא ככל הנראה גורם למחלות כרוניות... רוב האנשים לא צורכים כמות אופטימלית של כל הויטמינים באמצעות האכילה בלבד. בעודנו מצפים להוכחה מכרעת לאפקטיביות של תוספי מזון ממחקרים שונים, ברור כי זה יהיה נכון וחכם מצד כל מבוגר לצרוך תוספי ויטמינים.‘‘
איגוד הרופאים האמריקאי

תוספי מזון הם הכרחיים מהסיבות הבאות:
1. פיצוי על איבוד חומרי מזון הנמצאים בטבע – עשרות שנים של חקלאות העבידו את האדמה ורוקנו אותה ממינרלים.
2. בעיות עיכול – אכילה מרובה או מהירה מדי ומתח יכולים ליצור קלקולי קיבה. קלקולי קיבה פוגעים בספיגה של ויטמינים ומינרלים.
3. בישול יתר – יכול בקלות להרוס רכיבי מזון חשובים.
4. בישול בתנור מיקרוגל – מחקרים מראים כי בישול בתנור מיקרוגל משנה את המבנה התזונתי של המזון.
5. אכסון מזון – משך האכסון וההקפאה פוגעים בערך התזונתי של רוב המזונות.
6. בחירת מזון – אכילת מגוון מוגבל של משפחות מזון שונות יוצר חסכים תזונתיים.
7. השמטת מזונות – אלרגיות למזונות מסוימים, דיאטות ‘‘כסאח‘‘ ותפריטים צמחוניים לא מוקפדים משמיטים ממשטר האכילה שלנו מקורות משמעותיים לחומרים תזונתיים חשובים.
8. גורמים סביבתיים – קוטלי עשבים וקוטלי מזיקים נמצאים בשימוש בגידול יבול, ומשאירים אותו בעל ערכים תזונתיים נמוכים.
9. אנטיביוקטיקה – אנטיביוטיקה פוגעת בספיגת חומרים מזינים שונים בגוף.
10. הרגלי חיים – עישון, שתיית אלכוהול וצריכת קפאין יכולים לפגוע בספיגת הויטמינים והמינרלים בגוף, או להאיץ את איבוד הרכיבים התזונתיים.
11. מתח – מתח גופני או ריגשי יכול להגביר את הדרישה של הגוף למינרלים וויטמינים.
12. חוסר איזון – הרמה של כל ויטמין ומינרל בגוף משפיעה על הרמה של האחרים, כך שאם אחד לא מאוזן (או חסר) כולם מושפעים לרעה. במקרה של נוגדי חימצון, אחד בהחלט אינו מספיק חזק לעומת כמה שפועלים ביחד, מאחר וכל אחד מהם מגביר את כוחו של האחר.
13. שוני תזונתי – ישנם הבדלים משמעותיים בין פרי או ירק מסוים לבין האחר: לעגבניה אחת יכול להיות פי עשרה יותר ערך תזונתי מאשר לאחרת – איזו מהן אכלת?
אסור לנו לחשוב על ויטמינים ומינרלים בגופנו כעל חומרים עצמאיים, אלא כמערכת שלמה של רכיבים תזונתיים שעובדים ביחד. אם רכיב אחד חסר, המערכת כולה יוצאת מאיזון.

‘‘מחסור בויטמין או מינרל יפגע בתפקוד של איבר מסוים ולבסוף יביא לקריסתו – ואז, כמו בדומינו, חלקים אחרים בגוף יעברו את אותו תהליך.‘‘
ד‘‘ר ג‘יימס פ. באלך

כיצד עוזבים הויטמינים והמינרלים את גופנו?
הגוף ‘‘משתמש‘‘ בויטמינים ובמינרלים. תוך כדי ביצוע תפקידם, הם לפעמים מכלים את עצמם, כפי שקורה לחומרים נוגדי חימצון הנלחמים ברוב המחלות הקריטיות.
אפילו פעולה כמו חשיבה צורכת ויטמינים ומינרלים. פעילות גופנית ומתח צורכים כמות גדולה של ויטמינים ומינרלים; השימוש בחומר משתנן (הגורם להפרשה מוגברת של שתן) כמו סמים, אלכוהול, קפה, תה ומשקאות מוגזים ‘‘שוטף‘‘ את הויטמינים והמינרלים מהגוף ויוצר מחסור – דבר זה עלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות!
טבק ואלכוהול גם הם פוגעים בספיגה של ויטמינים ומינרלים, או מאיצים את סילוקם מהגוף.

בריאותך, תבונתך, האנרגיות שלך וההופעה שלך תלויים בחידוש מלאי הויטמינים והמינרלים בגופך מספר פעמים ביום.

מה ויטמינים ומינרלים עושים בשבילך?
בניית המערכת החיסונית
מחלות לא ‘‘תופסים‘‘. לא נדבקים בסרטן, מחלות לב או הצטננות. אנחנו יוצרים את החוליים האלה בגלל מחסור בגופנו המבוסס על מה שאנחנו אוכלים או לא אוכלים.
מגבירים את רמות האנרגיה
ויטמינים ומינרלים משתתפים בתהליך שחרור אנרגיה מאוכל מעוכל. רמות אנרגיה גבוהות וממושכות מצביעות על ספיגה בריאה של ויטמינים ומינרלים.
חיזוק המראה החיצוני
בהירות, גוון וגמישות העור; חוזק, עובי וצבע השיער; חוזק, צבע ומרקם הציפורניים, כל אלה תלויים בויטמינים ומינרלים. ישנם אנשים שכבר בגיל 30 נראים כבני 50. אנשים אחרים נראים בגיל 50 כבני 30.
שיפור האינטליגנציה
תפקוד המוח, יכולת ריכוז וזיכרון דורשים רמות תקינות של ויטמינים ומינרלים.

אף אחד מאיתנו לא יחיה לנצח, אך סגנון החיים שלנו וצריכת הויטמינים והמינרלים במשך כל חיינו משפיעים על איך נראה ונרגיש ב-20 או 25 השנים האחרונות לחיינו


אזהרה לגבי תוספי מזון של ויטמינים!
לא כל תוספי המזון הם מועילים. הם חייבים להיספג בגוף.
כמו כן, תוספי מזון צריכים לכלול סוגים רבים ושונים של ויטמינים ומינרלים, משולבים במידה הנכונה.


 
אודות המחבר

http://theglobalwellnessteam.com

 

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article968.aspx