האם להתגרש בלי ללכת לייעוץ זוגי מתוך רצון לשקם
נכתב על ידי: אלעד שניר
תאריך: 01/01/17

אחוזי הגירושין נמצאים בעלייה מתמדת, ובני זוג רבים בוחרים לפרק את החבילה ולהתגרש. אם בעבר גירושין היו בגדר אות קלון על המתגרשים, כיום גירושין הם אופציה סבירה שאנשים רבים בוחרים בה.

עם זאת, ככלל, מוטב להתייחס לגירושין כאל אופציה אחרונה אליה מגיעים רק לאחר שנבחנו שאר האופציות. גם אם כבר פתחתם בהליכי הגירושין, כדאי לכם לשקול שוב את האפשרות לשקם את הנישואין. לא מעט פעמים, בני זוג שכבר פתחו בהליכי גירושין מוצאים את הדרך לגשר על הפערים ולשקם את נישואיהם. בפרט כאשר מדובר בבני זוג שחיו יחד שנים רבות והתלות שלהם אחד בשני גדולה.

יש לכם ילדים? חישבו על המחיר שהם עלולים לשלם בעקבות הגירושין

כאשר לבני הזוג ישנם ילדים משותפים, הסיפור הופך למורכב יותר. ילדים עשויים לסבול רבות מגירושי הוריהם, ופירוק התא המשפחתי פוגע בראש ובראשונה בהם. משום כך, לפני שאתם עושים צעד שישפיע באופן מהותי על חיי הילדים שלכם, כדאי לכם למצות תחילה את האופציה של שיקום הנישואין ורק לאחר מכן לפנות לגירושין.

עם זאת, חשוב לי להדגיש כי טובת הילדים איננה השיקול הבלעדי בהחלטה להתגרש. אם הנישואין מהווים סבל רב עבורכם, אין סיבה שתמשיכו לסבול רק למען הילדים. זאת ועוד, בדרך כלל כאשר ההורים סובלים בנישואיהם, הם מרבים לריב ולהתעמת זה עם זה אל מול עיני הילדים. למותר לציין את הנזק הנפשי שנגרם לילדים כאשר הם רואים את הוריהם במצב כזה. במקרים כאלה, מסכימים מומחים רבים, מוטב לילדים שהוריהם יפרידו כוחות ויתגרשו, מאשר שיחזיקו את נישואיהם באופן מלאכותי.

ייעוץ זוגי עשוי לסייע לכם לשקם את הנישואין

אם החלטתם לנסות לשקם את נישואיכם בטרם אתם מחליטים באופן סופי על גירושין, תוכלו להיעזר בייעוץ זוגי. תפקידו ומומחיותו של היועץ הזוגי הם לגשר ולפשר בין בני זוג בעתות משבר.

לא מעט סכסוכי גירושין נולדים ממריבות שאיבדו פרופורציות, ולפעמים גורם שלישי המגשר בין הצדדים עשוי להוריד את גובה הלהבות ולאפשר לצדדים להגיע לעמק השווה. משום כך, ייעוץ זוגי עשוי להיות אופציה מצוינת עבורכם.

טבעם של בני זוג במשבר לכעוס, להטיל אשמה ולא להקשיב למה שיש לצד השני לומר. למותר לציין כי התנהלות זו אינה מועילה לשיקום הנישואין, אלא רק להיפך. סביר להניח כי יש לכם סיבות טובות לכעוס, אך אם אתם חפצים לשקם את נישואיכם, תצטרכו ללמוד להקשיב אחד לשני ולנסות לעבוד ביחד כדי לשפר את מה שניתן לשפר. זכרו: מוטב להיות חכם, מאשר להיות צודק.

תביעת שלום בית

לא תמיד בני הזוג חושבים בראש אחד. לפעמים אחד מהם מעוניין להתגרש, בעוד השני מעוניין לשקם את הנישואין. במקרה כזה, בן הזוג המעוניין לשקם את הנישואין רשאי להגיש לבית הדין הרבני

תביעת שלום בית, אשר מטרתה לבקש מבית הדין להורות לבן הזוג השני למצות את האופציה של שיקום הנישואין.

יצוין כי תביעה זו הינה 'חסרת שיניים', שכן גם אם בית הדין יפסוק כי על בן הזוג השני למצות את האופציה של שלום בית, אין לבית הדין אפשרות לאלץ אותו לקיים את פסק הדין. ללא רצון משותף של שני הצדדים, אין אפשרות מעשית לשקם את הנישואין. משום כך, פעמים רבות תביעת שלום בית משמשת בתור מהלך משפטי טקטי, ולא בתור כלי אמיתי לשיקום הנישואין.

* צריך ייעוץ משפטי בדיני משפחה? עורכי דין משיבים בהתנדבות בפורום משפטי: פורום דיני משפחה


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article50501.aspx