פתרונות יישור שיניים שונים
נכתב על ידי: יהודה שמש
תאריך: 25/10/15

יישור שיניים הוא הליך רפואי הנמשך בין 3 חודשים לשנתיים. תוצאות היישור קבועות וההליך מתאים לטווח גילאים רחב. היתרונות של שיניים ישרות הם בין היתר שיפור בביטחון ובדימוי העצמי, הקלה על אכילה ודיבור ומראה אסתטי מרשים. אחוז האנשים שעוברים טיפולי יישור שיניים עולה מדי שנה ובעזרתם ניתן גם לתרום לשימור ותחזוק של היגיינת הפה. מועמד הזקוק ליישור שיניים נדש לתאם פגישה עם אנשי מקצוע ולהכיר את שלבי התהליך.

באופן עקרוני, אלו פתרונות יישור השיניים הקיימים והמאפיינים הבולטים של כל אחד מהם:

א. יישור שיניים אורטוגנאטי - זהו ניתוח שמטרתו להזיז את עצמות הלסת. בעזרת הזזת העצמות ניתן לתת מענה לבעיות שאין אפשרות לפתור באמצעות שיטות אחרות של יישור שיניים.

ב. יישור שיניים שקוף - זהו הליך המחייב 6-24 טיפולים ובו משתמשים במערכות שאינן נראות. המערכות מתקנות עמדות לא אסתטיות במבנה השיניים והן נעזרות במקבעים המיוצרים לפי מידות המטופל. האפשרות של יישור שיניים שקוף מתאימה למי שנאלץ להרכיב גשר פונקציונאלי, אך לא מעוניין לסבול ממגבלות אסתטיות. בנוסף, היתרונות של התהליך הם זמן קצר, פולשנות מינימאלית של המנתח, תוצאות חזויות ברמת דיוק גבוהה ונוחות.

ג. יישור ללא גשר - זהו הליך הנמשך עד שנתיים ובמספר טיפולים המשתנה לפי המטופל. ההליך מתאים למבוגרים וילדים מגיל 7. בעזרת הדמיית מחשב ניתן להמחיש את תבנית הטיפול עד למצב הסופי והמיוחל של יישור שיניים ללא גשר. היתרונות הם שימוש במיישרי אינויזליין שקופים, אפשרות להסרת הגשר במהלך צחצוח שיניים ושמירה על היגיינת הפה ותהליך טיפול קצר שאינו כולל שימוש בחומרים מתכתיים.

ד. פלטה ליישור שיניים - זהו הליך יישור הנמשך 3 חודשים עד שנתיים והוא מתאים למגוון בעיות סגר ושיניים עקומות או לא אסתטיות. אפשר להשתמש בפלטות קבועות או בפלטות שניתנות להסרה על ידי המטופל. היתרון של פלטה שקופה הוא שימוש בפלדת אל-חלד לטובת בניית המערכת, אך החיסרון הוא זמן טיפול ארוך ומחיר יקר בהשוואה לפלטה מתכתית רגילה.

איך יודעים מתי לבצע יישור שיניים שקוף?

הבחירה בין פתרונות שונים מחייבת כאמור התייעצות עם אנשי מקצוע. בשלב הראשון כדאי להעריך ולבדוק בצורה יסודית את תפקוד הפה והפנים. מלבד ההשלכות האסתטיות של יישור שיניים שקוף ופתרונות יישור אחרים, יש גם משמעות מעשית לכל בחירה. בשלב השני מבצעים צילומים של פנים הפה והפנים ועורכים צילום פנוראמי וצילומי רנטגן. כל הצילומים מתבצעים במעבדות מוסמכות והם נבדקים על ידי אורתודנטים בעלי ניסיון.

לאחר הצילומים ניתן להחליט על תכנית טיפול ולקבוע מול רופא השיניים את עלות התהליך. אפשר גם לייצר דוגמאות של השיניים עם נגיסת הפה ולהשתמש בהן בתור תבניות. יש להקפיד על הוראות הרופא ולשמור על היגיינת הפה לכל אורך הטיפול. שיניים ישרות דורשות השקעה של זמן, משאבים ואנרגיה. משך התהליך תלוי במאפיינים שלו ובמידת ההיצמדות לתכנית שנקבעה מראש. בנוסף, מטופלים צעירים שעוברים יישור שיניים מגיבים במהירות רבה יותר בהשוואה למטופלים מבוגרים. עלות התהליך עומדת על כמה עשרות אלפי שקלים והיא מכוסה על ידי חלק מקופות החולים הפרטיות.

לסיכום, יישור שיניים הוא הליך חיוני עם אחוזי הצלחה גבוהים. ניתן לבצע יישור שיניים בשיטות שונות ולנצל את היתרונות שלהן היטב.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article47296.aspx