מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: מניפולציה של תאי גזע יכולה להביא קץ להשמנת יתר
נכתב על ידי: מיקי שחם
תאריך: 03/08/14

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: מניפולציה של תאי גזע יכולה להביא קץ להשמנת-יתר

תגלית של חוקרי מוח מאוניברסיטת מזרח אנגליה (UEA) יכולה להציע פתרון לטווח ארוך בהפרעות אכילה כגון השמנת יתר.

בעבר חשבו כי תאי העצב במוח הקשורים עם ויסות התיאבון נוצרו לחלוטין כולם במהלך התפתחות העובר ברחם, לכן מספרם היה קבוע כל החיים.

בנוסף נמסר על ידי מיקי שחם גם כי מחקר חדש זיהה אוכלוסייה של תאי גזע המסוגלים לייצר נוירונים חדשים שמווסתים את התיאבון במוחם של מכרסמים צעירים ומבוגרים.

השמנת יתר הגיעה לממדים של מגיפה גלובלית. יותר מ- 1.4 מיליארד מבוגרים ברחבי העולם סובלים מעודף משקל, יותר מחצי מיליארד סובלים מהשמנת יתר.

הוסבר על ידי מיקי שחם, כי זה למעלה משני עשורים, דם טבורי מהווה את המקור המועדף בטיפולי מערכת הדם ורפואת חידוש האיברים /ריפוי תאי, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר מתאי מוח עצם ואינם נושאים עדיין את המערכת החיסונית (מתפתחת רק חצי שנה לאחר מכן). עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות באלפי ניסויים קליניים רשמיים בשלבים השונים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים השונים של כ 250 סוגי תאי הגוף, הם משרתים גם את השתלות רפואת חידוש האיברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.

בעיות בריאות משויכות להם כוללות סוכרת סוג 2, מחלות לב, דלקת מפרקים וסרטן, ולפחות 2.8 מיליון אנשים מתים כל שנה כתוצאה מעודף משקל או מהשמנת יתר.

הנטל הכלכלי בבריטניה מוערך יותר מ- 5 מיליארד ליש"ט בשנה. בארצות הברית, העלות הינה 60 מיליארד דולר.

מדענים ב UEA חקרו את מקטע ההיפותלמוס במוח - המסדיר שינה, הוצאת אנרגיה, תיאבון, צמא, שחרור הורמון ופונקציות רבות אחרות.

עורכי האתר מעדכנים כי מיקי שחם - המומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית /רפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית /Regenerative Medicine /Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי- בפרט.

המחקר בחן באופן ספציפי את תאי העצב המסדירים את התיאבון.

החוקרים השתמשו בטכניקות "מיפוי גנטי" כדי להפוך את הגילוי שלהם - שיטה העוקבת אחר ההתפתחות של תאי גזע, בשעה הרצויה בנקודות זמן במהלך החיים.

הם הקימו אוכלוסייה של תאי המוח הנקראת טניצייט ((tanycytes המתנהגים כמו תאי גזע ולהוסיף נוירונים חדשים המווסתים את התיאבון במוח העכבר לאחר הלידה.

החוקר הראשי, ד"ר מוחמד חג'י-חוסייני אמר "בניגוד לדיאטה, תרגום של הגילוי הזה יכול בסופו של דבר להציע פתרון קבוע להתמודדות עם השמנת יתר".

"אובדן או תקלה של נוירונים בהיפותלמוס היא הגורם העיקרי של הפרעות אכילה כגון השמנת יתר," הוא אמר.

הוא אמר כי מחקר זה הראה כי המעגלים העצביים השולטים בתיאבון אינם קבועים במספר, אפשר אולי לשנות אותם מספרית כדי להתמודד עם הפרעות אכילה.

המחקר מתפרסם בJournal of Neuroscience.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article43655.aspx