מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: הוכחה ראשונה של מעורבות חלבון בחסימת סרטן
נכתב על ידי: מיקי שחם
תאריך: 10/05/14

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: הוכחה ראשונה של מעורבות חלבון בחסימת סרטן

חוקרים מבית הספר לרפואה של הר סיני גילו כי חלבון מסוים מונע מתאים נורמליים להתחדש לתוך תאים דמויי תאי גזע ומספקים תובנה חדשה איך הם עלולים לאבד את פלסטיות שלהם במהלך התפתחות נורמלית.

בנוסף נמסר על ידי מיקי שחם גם כי לממצא השלכות מרחיקות לכת רחבה על מה התאים משנים במהלך התפתחות רגילה והן במחלה.

הנתונים פורסמו ב Nature.

במחקר קודם, ד"ר אמילי ברנשטיין והצוות שלה בהר סיני למדו את ההתפתחות הטבעית של סרטן העור באמצעות עכברים. נמצא כי האובדן של היסטון ספציפי שנקרא macroH2A, - חלבון שעוזר ל DNA , היה קשור ישירות לצמיחה ולגרורות של סרטן העור.

במחקר הנוכחי, הצוות שלה רצה לברר כיצד מולקולה זו עשויה לשמש מחסום בתכנות התאי.

החשיבות של התכנות התאי כבר הודגשה לאחרונה על ידי זוכה פרס נובל לרפואה (2012), הבוחן את הקיבולת של היפוך תאים בוגרים בשלב המוקדם של ההתפתחות, בתאי גזע עובריים.

ד"ר ברנשטיין, עם חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה, בעכברים מהונדסים עם חוסר macroH2A , הם השתמשו בתאי העור של העכברים וניסו לתכנת מחדש את התאים בפטרי לתוך תאים פלוריפוטנטיים.

הם מצאו כי התאים ללא macroH2A היו הרבה יותר פלסטיים, כלומר בקלות הפכו מחדש לתאי גזע, בהשוואה לעכברים רגילים.

אפשרות זו מציינת ש macroH2A עלול לחסום את התכנות התאי על ידי השתקת גנים הדרושים לפלסטיות. "זוהי הוכחה ראשונה למעורבותם של חלבון היסטון כמחסום אפיגנטי מושרה (iPS) התכנות," אמרה ד"ר ברנשטיין,"ממצאים אלה עזרו לנו להבין את ההתקדמות של סוגי סרטן שונים, איך macroH2A עלול להתנהג כמו מחסום להתפתחות הגידול".

בשלב הבא, ד"ר ברנשטיין מתכוונת ליצור תאים סרטניים בצלוחית על-ידי מניפולציית תאים בריאים עם מוטציות גנטיות הקשורות לעיתים קרובות עם סרטן.

עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, לא הכל טוב, שכן הבעיה של התחום מציל החיים הזה היא ביעילות האיסוף הנמוכה של הדם הטבורי, המביא למספר מוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה בעיקר לילדים ולא למבוגרים שהם רוב החולים והממשיכים להידרש לתרומות תאים פחותים ביכולותיהם של תורמים. המצב נמצא בשינוי בימים אלה, מיקי שחם פיתח את שתי טכנולוגיות ומכשירי הסיטוג'ן- הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר) שיכול לשרת גם:

· השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.

· סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.

· טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

עפ"י מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי "דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42784.aspx