פתיחת עסק, זכיינות וכל מה שבניהם
נכתב על ידי: ערן רגב
תאריך: 06/03/14

מודל זכיינות עסקית

מודל זה מהווה האופציה המהירה ביותר לפתוח עסק חדש. יזמיעם שיבחרו בשיטה זו יהנו ממשאביה של הרשת המזכה בשילוב הקניית שיטות עבודה ותפעול על ידי אותה רשת. זכיינות מהווה שיתוף פעולה מוסכם בין הרשת המזכה שזוכה להרחיב את פעילותה תחת הקטנת סיכון וצמצום משאבים מושקעים לבין הזכיין שמקבל עסק מוגמר ומוכר. ביחסים אלו הרשת המזכה מקנה ליזם את כלל הכלים הנדרשים לצורך הקמת והרצת העסק, הכלים כוללים שיטות עבודה, קשר עם ספקים, עיצוב העסק ועוד. היזם לעומת זאת מתחייב לשלם תגמול לרשת המזכה על השימוש בשמה ושיטותיה וכן מתחייב לשמור על אחידות העסק ביחס לרשת.המרכז לקידום זכיינות בישראל מפרסם דוח שלפיו ענף הזכיינות מגלגל מחזור שנתי של כ-16 מיליארד ש"ח וזוכה לצמיחה ממוצעת של 20% בשנה. נתונים אלו רק מחזקים את הטענה שזכיינות מהווה שיטה יעילה ומהירה קמת עסק חדש.

 

זכיינות מגדילה את סיכויי ההשרדות של העסק

מבחינת נתוני עסקים בהקמה ניכר כי עסק שפועל במודל זכיינות בעל סיכויי השרדות גבוהים יותר מאשר עסק פרטי רגיל. לפי הנתונים שליש מהעסקים הקטנים הפרטיים לא שורדים את שנתם השביעית בעוד רבע מהעסקים שפועלים במודל זכיינות לא שורדים שנתם השביעית. הסיבה לכך היא שעסק פרטי דורש הקמה מלאה הכוללת גיוס הון, הקניית שיטות עבודה, רכישת ציוד, חתימת הסכמים עם ספקים ועוד. לעומת זאת עסק זכייני מקבל את כל הנ"ל מראש ופנוי להתעסק עם ניהול העסק בלבד. מאפיין נוסף משמעותי הינו שם הרשת. עסק פרטי נאלץ לבנות קהל לקוחות ולבסס את שמו עם הזמן ולעומתו עסק זכייני נהנה משם הרשת ושיווקה ובכך זוכה ביתרון משמעותי בשוק העסקי.

 

זכיינות לא מתאימה לכל אחד

מודל הזכיינות דורש מהזכיין תשלום ראשוני גבוה עבר הקמת העסק מה שידרוש מבעל העסק גיוס הון ראשוני גבוה יותר, כלומר גיוס אשראי רב יותר. בנוסף, הסכמי זכיינות כוללים תשלומים תקופתיים מצד העסק הזכייני לטובת הרשת המזכה בהתבסס על מכירות העסק. שתי הגורמים שצויינו למעשה מקשים על תזרים המזומנים ורווחיות העסק ולכן חשוב לבחון האם עדין משתלם לאותו עסק להתקיים גם תחת אותם הגבלות וקשיים. חסרון נוסף למודל הינו חוסר שליטה של בעל העסק הזכייני. מכיוון שעסק זכייני פועל תחת מגבלות הרשת המזכה נמנעת גמישות בהחלטות העסק לגבי דרך התנהלותו השוטפת, התקשרות עם ספקים ועוד.

 

אז איך מקבלים החלטה האם לפתוח עסק במודל זכיינות?

ראשית, יש להפגש עם מספר רשתות שונות ולבחון האם תהליך הזכיינות שמציעות מתאים לאותו יזם. תהליך זה מתבצע בדרך כלל מול נציג מטעם הרשת המזכה שמפרט את תנאי העסקה והחובות והזכויות שנלוות איתה. בפגישה זו חשוב לגייס מידע רב ככל האפשר לגבי עלות הזכיון, הגבלות שנלוות אליו, תשלומים שוטפים ועוד, ככל שהמידע נרחב יותר כך ניתן להגיע להחלטה טובה יותר בכל הנוגע לתהליך פתיחת עסק תחת זכיינות. בנוסף, פגישה זו אמורה גם לשקף את הציפיות שלכם מהזיכיון ולבחון האם הרשת המזכה מסכימה לכך. בתום איסוף המידע וסקירתו יש לבחון בעזרת תכנית עסקית את יכולת הצלחתו של העסק לאחר שקלול כלל ההוצאות השוטפות, הוצאות המימון של הלוואות לעסקים, ועלויות הזיכיון. בשלב זה מומלץ להעזר בחברות ייעוץ עסקי שמתמחות בכתיבת תכניות עסקיות.במידה ובתום תהליך זה המסקנה היא שהעסק רווחי ומשתלם יש לגייס את ההון הראשוני הנדרש לצורך הקמת העסק ולצאת לדרך. טרם הפניה לבנקים לצורך גיוס ההון מומלץ לבחון קבלת הלוואות מגורמים חוץ בנקאיים כגון קרן סיוע לעסקים קטנים ובינוניים שמציעה הלוואות בערבות מדינה בתנאים עדיפים יותר, נוחים יותר וזולים יותר מאשר החלופות הבנקאיות.

 

הקמת עסק במודל זכיינות היא אחת השיטות הפופולריות ביותר להקמת עסק בישראל כיום. ההסתמכות על מערך עבודה ושיווק מוכח מאפשר ליזם לבסס בצורה טובה יותר את העסק החדש, אך עם זאת, גורר השקעה ראשונית גבוהה ושליטה עסקית מצומצמת יותר בעתיד העסק. לכן, מומלץ לבצע בדיקה מקיפה של תהליך רכישת הזיכיון שילווה בהכנת תכנית עסקית וקבלת סיוע לעסקים קטנים ובינוניים דרך חברת ייעוץ עסקי אם לצורך בדיקת הכדאיות או לצורך הלוואה לעסק להקמת הזכיינות. בין אם אתם פותחים עסק פרטי משלכם ובין אם אתם רוכשים זיכיון אנו במנועי צמיחה רוצים לאחל לכם בהצלחה!


 
אודות המחבר

ערן רגב, מוסמך במימון (MBA), מנכ"ל מנועי צמיחה - ייעוץ עסקי.

המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article42197.aspx