מעמיס טלסקופי – למה הוא משמש
נכתב על ידי: ברטה חני
תאריך: 17/07/13

ציוד מכני הנדסי הינו שם כולל למגוון רחב של כלי עבודה, אחד מהם הוא המעמיס הטלסקופי. תחת הגדרה זו ניתן למצוא גם את הטרקטור, המלגזה, המנוף ועוד. כלים אלו הם כבדי משקל ומאופיינים במערכת גלגלים משוכללת ובשלדה חזקה. אופי עבודתם באתר העבודה דורש חוזק ועמידות. כלים אלו מובדלים משאר כלי הרכב באמצעות לוחית זיהוי שחורה וכמו כן ישנן מגבלות רבות בעת הפעלתם. כלים אלו אינם מורשים לנסוע בכבישי הארץ למעט בעת עבודה באתר, כמו לדוגמא חציית כביש. כלים אלו מאיטים את התנועה ולכן לרוב יובלו לאתר העבודה באמצעות גרר או כלי אחר שישא אותם.

 

המעמיס הטלסקופי הוא כלי בעל יתרונות רבים. צורתו דומה מאוד לצורת המלגזה ולכן גם תפקודו. מעמיס טלסקופי מאפשר העמסת חומרים ושינועם ממקום למקום. עם זאת, המעמיס מכיל גם זרוע טלסקופית ומשמש לרוב באתרי העבודה כמנוף. יתרון זה מאפשר לשאת את החומרים באמצעות המעמיס ולהרימם לגובה באמצעות הזרוע הטלסקופי. הזרוע מונחת בסמוך לתא המפעיל ומאפשר מקסימום שליטה בתנועות המנוף. כיום ישנם מגוון רחב של תוספות אשר ניתן לחבר לזרוע זו כמו סוגי כפות המאפשרות העמסה במגוון רחב של משקלים, או מאריך המאפשר לזרוע הטלסקופית להגיע לגבהים רבים יותר.

 

השימוש במעמיס טלסקופי מאפשר לחסוך זמן יקר בעת העבודה שכן יש באפשרותו לבצע הן את פעולת הנשיאה, השינוע וההרמה ללא החלפת כלי. כמו כן, יש הצורך במפעיל אחד לביצוע כל פעולות אלו. בעקבות אופי העבודה של הקבלן והעבודות המשתנות והמתחלפות לעיתים רבות הוא מעדיף לשכור מעמיס טלסקופי ולא לקנותו. מקרים בהם יש שימוש במעמיס במשך כל יום מימות השנה בחישוב מצטבר כדאי לקנות, אך לרוב זהו לא המצב. לכן, לפני בואכם לרכוש או להשכיר כלי זה מומלץ לקחת בחשבון מספר פרמטרים. הראשון הינו משקל העמסה נדרש, משקל זה משתנה מאופי עבודה אחד למשנהו ולכן, מעמיס טלסקופי קטן בגודלו מחירו יהיה זול יותר ממעמיס גדול. פרמטר שני, הינו אורך הזרוע הטלסקופית הנדרשת. כיום ניתן למצוא בשוק מעמיסים אשר זרועם ארוכה ומגיעה גם לגובה בניין בן 5 קומות. עם זאת, במידה ויש הצורך בזרוע קצרה לא מומלץ לרכוש מעמיס בעל זרוע ארוכה, שכן זה מיותר ויעלה יותר. פרמטר שלישי הינו הרדיוס אליה הזרוע צריכה להגיע מבסיס המכונה, היכן שיושב המפעיל ועד לקצה הזרוע. יש לשים לב כי ככל שהרדיוס גדל כך קטןהגובה אליה הזרוע הטלסקופית מגיעה.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article38872.aspx