דודי שמש ומערכות סולאריות
נכתב על ידי: יעל בקר
תאריך: 19/12/11

שימוש באנרגיית שמש – מי חשב על זה?

לכאורה, נראה שדודי שמש הם המצאה מדהימה של המאה העשרים, אך בחינה מעמיקה יותר של שימוש באנרגיית שמש מגלה את שורשיה העמוקים. עוד בימי קדם השתמשו אבותינו, שהתגוררו באזורים שטופי שמש, בקרניה החמימות. בימי קדם נוצלה השמש לצורך שימור מזון, ייבוש עורות ובשימושים חקלאיים שונים. שימושים אלו היו פרימיטיביים משום שהשתמשו באנרגיית השמש בצורה ישירה, מבלי להמירה לצורות אחרות. כיום, השימוש באנרגיית שמש מתוחכם יותר, שכן ניתן להמירה לאנרגיית חום, מה שמשמש לחימום דודי שמש.

מערכות סולאריות

המילים "מערכות סולאריות" נשמעות יותר ויותר, ובעיקר בקרב חוגים התומכים בשימוש במשאבים בצורה חסכונית יותר. המטרה של המערכות הללו היא להמיר את אנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית. חברות מסחריות רבות, אנשים פרטיים וכמובן גם מדינות משקיעות עוד ועוד מאמצים בפיתוח מערכות סולאריות איכותיות. בשלבים אלו אנו לא רואים שימוש מאסיבי שנעשה במערכות סולאריות, אך הן מחליפות ומשדרגות את המערכות הישנות שהפעילו את דודי השמש.

איך זה עובד

אם נשאיר במרפסת דוד מים ביום חם, המים אמנם יתחממו, אך לא יגיעו לטמפרטורה הרצויה לצורך מקלחת. מכאן שדודי שמש מחוברים לאמצעי כלשהו שמרכז את אנרגיית השמש ומתעל אותה לטובת חימום הדוד. אמצעי זה הוא בדרך כלל מראה, שמאפשרת ללכוד קרני שמש רבים ובכך לרכז את אנרגיית השמש. דוד השמש מחובר לאותו מכשיר המרכז את האנרגיה, והתוצאה היא שהמים מתחממים. באותה השיטה, מראות הלוכדות את קרני השמש יכולות לייצר גם חשמל.

דודי שמש כפורצי דרך

דודי השמש מבהירים לנו מעל לכל צל של ספק שאפשר לעשות שימוש נוח למדי בקרני השמש, ולכן נשאלת השאלה מדוע אנו לא נשענים יותר ויותר על אנרגיה זו. עם כל היתרונות הרבים שבקרני השמש הזמינים והזולים, חשוב לזכור שלא בכל יום אנו נהנים מיום שמש, ולכן יום גשום או מעונן עלול לפגוע באספקת האנרגיה. כפי שכולנו יודעים, גם בבתים הפרטיים שלנו דודי השמש מגובים בדודי חשמל, זאת למקרים בהם אנרגיית השמש אינה מספיקה כדי לחמם את המים.

בעיה אחרת היא המקום הרב שיש להקצות לחווה גדולה של מערכות סולאריות. אמנם במדינת ישראל יש לא מעט ימי שמש, אך אין בה מספיק שטחים כדי לבנות תחנות כוח סולאריות. מחסור במקום זו הסיבה העיקרית מדוע במבנים רבי קומות אין דודי שמש. מתברר שגגות המבנים הללו צרים מלהכיל את כל המערכות הסולאריות הדרושות לצורך הצבת דודי שמש בכל דירה ודירה. דוגמה זו ממחישה את אחת הבעיות הגדולות ביותר שבהמרת אנרגיית שמש לאנרגיה חשמלית.

הכנסו לקריאה נוספת בנושא: http://www.solarit.co.il


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article24054.aspx