מהי הדברה
נכתב על ידי: רן אברהם
תאריך: 26/05/11


כל העולם כולו עסוק במלחמה יומיומית נגד מזיקים שונים, כמו יונים, נחשים וזוחלים אחרים, מכרסמים למיניהם, מקקים וחרקים, עטלפים ועוד מגוון אויבים. בכל קרב יש רק מנצח אחד, במלחמה שכזו יעשו בני האדם כמעט הכל על מנת להביס את המזיקים השונים ולחסלם. השאלה היא, כיצד נוכל אנו בני האדם לעמוד מול כל המזיקים ולנצח בקרב? התשובה היא פשוטה, במילה אחת –  הדברה . פעולת הדברה טובה עשויה לספק לנו את הניצחון במלחמה. בשוק ההדברה כיום ישנם מס' סוגי הדברות, וביניהם: הדברה אקולוגית, הדברה ירוקה, הדברה אורגנית, הדברה ביולוגיות, הדברה כימית והדברה אלקטרונית. להלן הסבר קצר על כל הדברה והדברה.

הדברה אקולוגית \ הדברה אורגנית

הדברה אקולוגית היא הדברה של מזיקים שונים באמצעות שימוש בחומרים טבעיים בלבד. חומרי הדברה שאינם רעילים בהשוואה להדברה ירוקה, שבה ישנו שימוש בחומרים בהם מצויים רעלים שונים במינונים נמוכים. הדברה אקולוגית משתתפת במלחמה עבור השמירה על איכות הסביבה.

הדברה ירוקה

הדברה ירוקה היא הדברה נקייה מחומרים כימיים. לעיתים, ניתן לראות שיטות הדברה ירוקה אשר בהם מופיעים חומרים כימיים, אך חשוב לציין שלשיטה ספציפית זו יש מטרה לחסל מזיקים מוגדרים מראש בלבד. כמו כן, אם וכאשר ישנה התערבות של חומרים כימיים בהדברה ירוקה, ברוב המקרים מדובר בחומרים אשר מתפרקים בקלות, ולא יוצרים הצטברות של רעלים באדמה.

הדברה כימית

שיטת ההדברה הנפוצה ביותר ברחבי העולם היא שיטת הדברה כימית. בהדברה כימית ישנם חומרים כימיים קטלניים ורעילים מאוד עבור מזיקים כאלו ואחרים, ומעטים המקרים בהם המזיקים נשארים בחיים. מכיוון שהדברה כימית היא מסוכנת, יש לפנות לחברה מקצועית שתבצע את העבודה הזו. החומרים המצויים בהדברה כימית יכולים לגרום לנזק עבור בעלי חיים כמו חיות מחמד, נזק לצמחייה ואף נזק לנו בני האדם.

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית היא שיטת הדברה המערבת שינויים של בני האדם המתבצעים במערכת האקולוגית, על מנת להגיע למצב של שליטה על גודל וכמות האוכלוסייה של מזיקים שונים, באמצעות שיטות ביולוגיות מתקדמות. סוג הדברה זו נהוגה לרוב בתחום החקלאות. המרכיבים של הדברה ביולוגית, הם: בקטריות, צמחים, מינרלים שונים וכן בעלי חיים. בשנים האחרונות, ניתן לראות מגמה עולה בשימוש בסוג הדברה זו.

הדברה אלקטרונית

שיטת הדברה נוספת היא הדברה אלקטרונית. בשיטת הדברה זו משתמשים במכשירים אלקטרוניים

במטרה לשנות את סביבת ה"מגורים" של המזיקים לסביבה מסוכנת עבורה ולא נעימה למחייה, לאחר תהליך הדברה אלקטרונית יחושו המזיקים באי נוחות ויעזבו את המקום שבו בוצעה ההדברה.

בהדברה אלקטרונית מתבצעת עם גלי קול, שדות אלקטרומגנטיים, תאורה ועוד אמצעים אלקטרוניים נוספים אחרים.


 
אודות המחבר
המאמר הודפס מאתר portal-asakim.com - אתר מאמרים עסקיים ומקצועיים
http://www.portal-asakim.com/Articles/Article16937.aspx