דף הבית רפואה ובריאות דיאטה ותזונה דיאטה ותזונה נכונה בזמן טיפולי פוריות
דיאטה ותזונה נכונה בזמן טיפולי פוריות
ענת לובלינסקי-אינדיך 12/10/09 |  צפיות: 3091

"אני את המלחמות שלי משאירה לטיפולי הפוריות ולא להתמודדות עם המשקל", שמעתי לא פעם מלקוחה כזו או אחרת , "אין לי כוח לדאוג גם למשקל בתקופה כל כך קשה", "האוכל הוא הנחמה היחידה שלי לאחרונה". את המשפטים האלו אני שומעת הרבה מבנות שנמצאות בטיפולי פוריות והאמת, אני יכולה להבין אותן ואת הסבל שהן עוברות בתקופה שהיא לא קלה ומלאה בתסכולים ואכזבות. נשים שמנסות להרות במשך זמן רב ועוברות כל חודש מחדש את האכזבה הגדולה כשהווסת מגיעה, כשהטיפול לא הצליח, שצריך להתחיל שוב את הכל מחדש, מרגישות ששמירה על משקלן והתחלה של דיאטה זה לא משהו שהן יכולות להקדיש לו את האנרגיות שלהן, ההפך הוא הנכון, הן פונות לאוכל כדי להתנחם בו, כדי לברוח מהמציאות העגומה, לשכוח מהכל ורק להתענג על עוגה טובה... התוצאה של כל זה היא שמלבד התסכול מהטיפולים יש גם תסכול מאיך שהן נראות וחשות כלפי גופן, מה שמביא לחוסר רצון לצאת מהבית ולראות אנשים, הרי מי ירצה לשמוע על כל מה שאת עוברת? מי ירצה להיות בחברתך בזמן שאת כל כך מתוסכלת ובכלל, את וודאי מרגישה שאין לך כוח לצאת ולראות חברים עם ילדים ולשמוע על כל אלו שמסביבך נכנסו להריון.... אז את בוחרת לשבת בבית, לשקוע עוד קצת ברחמים עצמיים ולאכול.... זהו מעגל אינסופי שמאוד קשה לצאת ממנו.

במאמר זה אני רוצה לתת לך נקודות מבט חדשות ואולי דרך שונה להתבונן על מה שאת עוברת ולנסות לעבור את התקופה הזו בצורה טובה יותר, שפויה יותר, מבלי להעלות במשקל ומבלי שתגיעי בסופו של דבר להריון הרצוי עם משקל עודף.

ברור שכל אחת שעוברת טיפולי פוריות כאלו ואחרים הייתה מוותרת על התקופה הזו ומעדיפה להרות בלי בעיות, אך זה לא בשליטתך ויש דברים שלא תלויים בך, ואם כך הדבר אז אני אומרת שאפשר לנצל את התקופה הזו כדי לעשות למידה על עצמך, להכין את עצמך וגופך לקראת ההיריון ולהגיע הרבה יותר מוכנה. לפעמים צריך ללמוד לקחת את מה שהחיים מזמנים לך ולנסות להוציא מזה את הטוב ביותר כי לא תוכלי לשנות את המצב אבל תוכלי לעבור את התקופה הזו בצורה הרבה יותר טובה ומספקת מאשר לשבת בבית ולהתבאס מהמצב.

אני בהחלט מסכימה עם כך שהתחלה של דיאטה בתקופה הזו היא קשה אך מצד שני היא גם תורמת להרגשה פיזית טובה יותר ולהתעסקות בעוד משהו מלבד הטיפולים. מעבר לכך משקל עודף יכול להפריע להצלחת הטיפולים ולכן אני חושבת שלא צריך לוותר על מתוקים ועל דברים שאוהבים אבל אפשר לבחור מתי לאכול אותם ובאיזה כמויות, לא לברוח אל האוכל אלא לבחור מה שנכון וטוב עבורך.

טיפולי הפוריות מלווים בלקיחת הורמונים ונשים רבות נוטות להאשים את ההורמונים בהשמנה שלהן אך האמת היא שלהורמונים אין קלוריות, הם יכולים להגביר במעט את תחושת הרעב אך אינם גורמים להשמנה, מה שגורם להשמנה זה הוצאת התסכולים על האוכל וההתנחמות בו. דרך אחת להתמודד עם זה היא לרשום כל יום מה אכלת, זה גם נותן לך יותר אפשרות לשלוט במה שאת מכניסה לפה וגם יכול להציף אכילה שהיא רגשית וכך להתמודד איתה יותר טוב.

עצם הבחירה באכילה בריאה ונכונה היא אמירה שאת בוחרת בעצמך ובגופך ושאת מטפלת בו ודואגת לו כמו שתדאגי לו בזמן ההיריון. זהו איזשהו תהליך של למידה והתפתחות לקראת הכניסה להריון ושווה לנצל את הזמן שניתן לך (לא מרצונך אבל את לא יכולה לשנות את המצב כרגע) כדי לעשות את הלמידה הזו ולהגיע יותר מוכנה להריון. אפשר להשוות את זה להפסקת עישון, אישה שנכנסת להריון מפסיקה בד"כ באופן מיידי לעשן אך בשלבי ההיריון הראשונים היא עדיין עישנה כי היא עוד לא ידעה שהיא בהריון.... אישה במהלך טיפולי פוריות יכולה להתחיל ולהפחית בהדרגה את העישון ולנקות את גופה לפני הכניסה להריון.

תקופת הטיפולים זו תקופה שמביאה הרבה לחץ ומתח נפשי שאפשר להפיג אותו בהתעסקות בדברים נוספים כמו פעילות גופנית שארחיב עליה יותר בהמשך ובילויים עם הבן זוג ועם חברים, טיפול ספא מדי פעם כדי לפנק את עצמך, טיולים וכו' כדאי לנסות למצוא דברים שיוציאו אותך מהמחשבות וההתעסקות במה שקורה לך ועובר עלייך, ככל שתנסי למצוא לעצמך תחומי עניין ועיסוקים חדשים ההתמודדות תהיה  קלה יותר והבריחה לאוכל תקטן.

ופה אני רוצה להוסיף כמה מילים על חשיבה חיובית ועל איך היא יכולה לשפר את המצב שלנו. בתקופות קשות אנחנו נוטות למלא את הראש במחשבות שליליות, למה זה קרה דווקא לי? למה אני צריכה להתמודד עם זה? לא מגיע לי להיות אמא? נמאס לי כבר מהמלחמה הזו? ועוד ועוד, ואת המחשבות האלו אנחנו גם לוקחות למקומות יותר קשים כמו מה יקרה אם אני לא אצליח ובחיים לא יהיו לי ילדים? מה יקרה אם בעלי יעזוב אותי לטובת אישה פורייה יותר? איך זה שהגוף שלי בוגד בי ככה???

המחשבות האלו משפיעות עליכן, על ההתנהגות שלכן ועל מצב הרוח שלכן אך זו בחירה שלכן לחשוב אותן, תנסו לחשוב חיובי, תנסו לדמיין את עצמכן בהריון, מגדלות ילדים, תזכרו שזו תקופה קשה אבל מתישהו היא תגמר וכל זה יהיה מאחוריכן, תנסו בתקופה הזו להתקרב לבן זוגכם ולהשקיע בזוגיות שלכן הרי אחרי הלידה כבר לא יהיה לכם זמן איכות כה גדול, אז כדאי לנצל את התקופה הזו ולעשות דברים שלא תוכלו לעשות אחר כך כמו בילויים ספונטאניים מאוחר בלילה, נסיעות לחו"ל ולחופשות וטיולים בארץ...

חשיבה חיובית תעזור לכן להתמודד בצורה טובה יותר ופחות להתנחם באוכל ולהעלות במשקל, כך גם תרגישו יותר טוב עם הגוף שלכן ובעצם תכנסו למעגל חיובי יותר וטוב יותר לכן, לזוגיות שלכן ולגוף שלכן.

דבר נוסף שאתן יכולות לעשות בשביל הגוף שלכן הוא פעילות גופנית, הנטייה היא לא להתאמן כדי לא לפגוע בסיכויי ההצלחה של הטיפולים אך פעילות גופנית מאוד חשובה ותורמת להצלחת הטיפולים, היא מגבירה את זרימת הדם, משפרת את מצב הרוח, מחזקת את השרירים ומגמישה אותם ועוזרת לשמירה על המשקל.

לסיכום, דיאטה, שמירה על משקל ופעילות גופנית חשובים ותורמים לסיכויי ההצלחה של הטיפולים ועוזרים לעבור את התקופה הקשה הזו מבלי להיות מתוסכלים גם מהמראה וגם מהגזרה שהלכה לאיבוד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 ענת לובלינסקי-אינדיך

ענת לובלינסקי - אימון אישי לדיאטה

דיאטה - אימון דיאטה אישי 


מאמרים נוספים מאת ענת לובלינסקי-אינדיך
 
דיאטה ותזונה נכונה בזמן טיפולי פוריות
טיפולי פוריות וניסיונות חוזרים להרות יכולים להשפיע רבות על מצב רוחה של האישה. זוהי תקופה קשה, עם מצבי רוח משתנים, דיכאונות ואכזבות שיכולים להשפיע על המשקל ועל התזונה של האישה. במאמר הקרוב אני אתייחס קצת לנושא הדיאטה, התזונה והפעילות הגופנית ממקום של התמודדות עם הכאב וניסיון לעבור את התקופה הקשה הזו בצורה אופטימית וחיובית יותר.

ניהול זמן ככלי להצלחה בדיאטה
ניהול זמן לא נכון הוא אחד הגורמים לאי התמדה בדיאטות ולמשברים. במאמר הבא אני אתן כלים חשובים לניהול זמן בשביל הצלחה בדיאטה!

הצלחה בדיאטה - עניין של אנרגיות
ההחלטה להתחיל דיאטה היא מאוד קלה, אנחנו מקבלים את ההחלטה הזו מספר רב של פעמים במהלך החיים שלנו, מה שקשה בתהליך ההרזיה זה להמשיך ולהתמיד בו לאורך זמן, לחיות חיים בריאים ולעשות ויתורים גם כשקשה. הרבה מהלקוחות שמגיעים אלי לא מבינים למה הם לא מצליחים, למה כל פעם שהם החליטו שהפעם הם יגשימו את המטרות שלהם ויהיו רזים לתמיד, זה לא הלך ושוב הם חוזרים להרגלים הישנים שלהם, למה הם לא בוחרים בעצמם והולכים אחרי החלומות שלהם. אז מה כל כך קשה שם? למה אנחנו פוגעים בעצמנו ומחזירים את עצמנו כל פעם לנקודות ההתחלה? במאמר הקרוב אני אנסה לתת את התשובות לשאלות האלו.

דיאטה וסקס
כולנו שמענו על דיאטת אטקינס, דיאטת חלבונים, דיאטת מרק כרוב ואפילו דיאטת שוקולד... מישהו שמע על דיאטת סקס?

דיאטה - התמודדות עם שינויים
15/03/09 | דיאטה
המאמר נוגע בהתמודדות עם השינוי שכרוך בדיאטה. איך לצאת מהמקום הנוח שלנו ולהגשים את החלום להיות רזים

התמודדות עם דיאטה במרחב מוגן
07/01/09 | דיאטה
אנו נמצאים עכשיו בתקופה לא קלה, תושבי הדרום וישובי עוטף עזה נמצאים ימים שלמים במרחבים מוגנים וחוששים לחייהם ולחיי בני משפחתם וכל המדינה מקשיבה לחדשות וחרדה יחד איתם לעתיד לבוא. מצב של לחץ וחרדה יכול להביא לאכילה מיותרת כדי להתנחם באוכל או בניסיון להמתיק את התקופה הקשה. מעבר לזה ישיבה ממושכת בבית מבלי לצאת החוצה מביאה לאכילה משעמום. כאחת שלפני שנתיים וחצי חוותה את מלחמת לבנון השנייה וישבה חודש שלם בבית אני מבינה כמה זה קשה לשמור על המשקל בתקופה כזו ובטח שלא לעשות דיאטה ולהצליח לרדת. אך למזלנו, אנו יודעים שהמשבר הזה יגמר בקרוב ונחזור לשגרה שלנו, אך את המשקל שנצבור על גופנו יהיה לנו הרבה יותר קש

דיאטה - עשו לכם נס חנוכה משלכם
21/12/08 | דיאטה
חג חנוכה מתקרב ואיתו גם מאכלי החג המשמינים וכמו בכל שנה נצטרך להתמודד עם הקילוגרמים שהעלנו במהלך שמונת הימים של החג. אני לא יודעת למה, אבל אנחנו כל כך אוהבים את הסופגניות והלביבות הספוגות בשמן, פשוט קשה לנו לוותר עליהם. זה גם נמצא בכל מקום, בבית, בחדרי האוכל בעבודה, בהדלקת הנרות בגן או בבתי הספר של הילדים וגם אם החלטנו שהשנה אנחנו לא הורסים את הדיאטה שהתחלנו, מאוד קשה לנו לעמוד בזה. משום מה יותר קל להחליט שנתחיל דיאטה אחרי חנוכה רק כדי שלא נצטרך להתמודד עם הקושי בעמידה מול הסופגניות והלביבות. במאמר זה רציתי להזכיר לכם שחג חנוכה נסוב סביב דברים נוספים מלבד האוכל, זהו חג שמספר על נס גדול שקרה

דיאטה בחורף
18/11/08 | דיאטה
החורף הוא תקופה קשה לשמירה על משקל והתחלה של דיאטה . הימים הקרים, החושך שעולה מוקדם והשעות הרבות שנמצאים בבית, גורמים לנו לאכילה מרובה, לנשנוש בלתי פוסק ולשבירת כל הגבולות ששמנו לעצמנו בכזאת קלות בקיץ. במאמר תמצאו טיפים לשמירה על משקל בחורף.

דיאטה חיובית – איך תצליחו בדיאטה בעזרת חשיבה חיובית?
אחת הסיבות השכיחות ביותר לכישלון הדיאטות היא חשיבה שלילית. זה מתחיל עוד לפני שהתחלנו את הדיאטה וממשיך תוך כדי שאנחנו מנסים להרזות ובעצם מביא לכישלון שמביא איתו המון מחשבות שליליות וחוזר חלילה.....

איך לשמור על המשקל בחגי תשרי?
תקופת החגים היא תקופה קשה לשומרי המשקל. ההתמודדות עם ארוחות רבות, עם שפע של מזון ועם מתוקים רבים היא לא קלה גם לאלו שביום יום עושים את זה בקלות. אני מצרפת מספר טיפים שיעזרו לכם לעבור את התקופה הזו בשלום....
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI