דף הבית תחבורה ורכב תחבורה ורכב - אחר אחריות על טיפולי רכב במוסך
אחריות על טיפולי רכב במוסך
הגר 10/09/17 |  צפיות: 8250

למרבה הצער, בעלי רכב נתקלים לעיתים בסיטואציה בה הכניסו את רכבם לטיפול במוסך, אך לאחר קבלתו חזרה, הם מגלים כי הוא עדיין אינו תקין. במהלך השנים, החקיקה בארץ התייחסה למקרים מסוג זה בכדי להגן על הצרכן, אך בכדי להימנע ממצב בו תיוותרו ללא מענה הולם, חשוב להבין מה קובע החוק, ובאילו מקרים הוא תקף.


ראשית, חשוב להבחין בין שני סוגי מוסכים עיקריים:


·         מוסך מורשה - מוסך אשר מחזיק ברישיון הפעלת מוסך מטעם משרד התחבורה. המשמעות של מוסך מורשה היא שהוא נמצא תחת פיקוח משרד התחבורה ומשרד התמ"ת. במידה ואתם סבורים כי הטיפול ברכבכם לא נעשה כראוי או נגרמו במהלכו תקלות אחרות ברכב, תוכלו לפעול בעניין.


·         מוסך יבואן - מוסך מורשה אשר מחזיק בזיכיון להפעלת מוסך מטעם יבואן רכב. היבואן הוא שקובע את תנאי השירות, אופן הטיפול, תנאי חיוב, מראה המוסך ועוד.


·         מוסך שאינו מורשה – מוסך כזה נקרא לעיתים בשפת העם 'מוסך מדרכה' או 'חאפר'. למעשה, על פי החוק הוא אינו נחשב מוסך, ופעילותו היא בניגוד לחוק ונחשבת פעילות פעילות פלילית.


כאשר בעלי רכבים מחפשים מוסך בירושלים, הדבר הראשון שהם בודקים הוא האם המוסך מטפל בסוג הרכב שבבעלותם. לדוגמא, בעלי רכב מסוג פורד יחפשו מוסך בירושלים לרכב פורד. כאשר בעל רכב מבקש להכניס את רכבו לטיפול במוסך, עליו לוודא בנוסף לסוגי הרכב המטופלים בו, האם מדובר במוסך מורשה. חשוב לדעת שעל פי החוק, האחריות על בדיקה זו מוטלת על פי החוק על הלקוח.


אם כן, כיצד תדעו האם מדובר מוסך מורשה?

בקשו לראות את תעודת ההסכמה של המוסך, עליה צריך להיות מספר רישיון וכן תוקף התעודה. חשוב להבין כי ללקוח יש זכות מלאה לבקש את אישורי ורישיונות המוסך לפני שהוא מכניס את רכבו למוסך. כמו כן, ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של איגוד המוסכים ולבדוק את פרטיו באינדקס המוסכים, ולבדוק האם המוסך מחזיק ברישיון בתוקף. מומלץ לבחור במוסך שהינו גם חבר באיגוד המוסכים. מוסך אשר חבר באיגוד המוסכים מתחייב לטפל ברכבים באופן המקצועי, הטוב, הבטיחותי והאמין ביותר. כמו כן, איגוד המוסכים מהווה כתובת לתלונות במידה וחלילה תהיה בעיה. במידה ויהיו ביניכם ובין המוסך חילוקי דעות לגבי התיקון, תוכלו לפנות לאיגוד המוסכים והוא יביא את העניין לבוררות בפני ועדה טכנית מטעמו.


בנוסף, במידה ויגיע הדבר לכדי הליכים משפטיים, יחשב המוסך המורשה ברוב המקרים עובד קבלן. בין היתר, משתמע מכך כי המוסך מחזיק באחריות כלפיכם בכל האמור לתיקון אותו התחייב לבצע. כמו כן, במידה ותיקלעו חלילה לתאונה או ערך הרכב ירד עקב טיפול לקוי או אבחון לא נכון של התקלה לשמה הכנסתם את הרכב לטיפול במוסך, המוסך יצטרך לפצות אתכם באופן מלא. זאת ועוד, על מכונאי הרכב מוטלת אחריות לבדוק את מערכות הרכב, ובייחוד מערכות הבלימה וההיגוי בכל טיפול, ולהתריע במידה וימצא ליקויים בטיחותיים משמעותיים, ואם לא עשה כן, תוטל גם כן עליו חובת הפיצוי. בתי משפט אשר דנו במקרים בהם מוסך לא התריע בפני הלקוח על בעיה במערכות אלו, הטילו בפסיקתם אחריות מלאה או חלקית על המוסך, גם כאשר הבעיה לא היו קשורה באופן ישיר לתקלה בה טיפל.


באשר להבדל בין מוסך מורשה כללי ובין מוסך יבואן, חשוב לדעת כי בעל רכב יכול לטפל ברכבו במוסך כללי, ועדיין להיות זכאי לאחריות היבואן, כל עוד מדובר על מוסך מורשה על ידי משרד התחבורה. היות ופעמים רבות ההבדל בין מחירי טיפול הרכב ומחיר החלפים יכול להיות גבוה בעשרות אחוזים במוסך יבואן לעומת מוסך מורשה, בעלי רכב מסוג סקודה בירושלים מעדיפים להכניס את רכבם לטיפול אצל מוסך פורד ירושלים שהינו מוסך מורשה כללי, ובלבד שווידאו כי מדובר במוסך אמין, אשר מספק אחריות הן על העבודה והן על חלקי החילוף.


טיפולי רכב ב'מוסך מדרכה' נעשים ללא פיקוח ועלולות להיות להם השלכות קשות במידה ויגרמו לנזקים חמורים שיסכנו את הרכב ונוסעיו. על המכניסים רכבם לטיפול במוסך שאינו מורשה לדעת כי טיפולים אלו הינם ללא אחריות, ולכן במידה והרכב לא תוקן כראוי או אף נגרמו לו נזקים כתוצאה מטיפול רשלני, הלקוח לא יהיה מוגן מבחינה משפטית.


אם כן, טיפול ב'מוסך מדרכה' הינו מסוכן ועלול 'לעלות ביוקר' לצרכן אשר בוחר להשתמש בשירותיו במטרה לחסוך כסף. במידה תיקון הרכב לא יבוצע כראוי, הלקוח עלול להוציא כסף רב על תיקון נוסף או חלילה על תיקון בעיות נוספות שיווצרו עקב הטיפול הרשלני. יתרה מכך, טיפול רכב במוסך שאינו מורשה עלול להוביל לביטול האחריות מצד חברת ביטוח הרכב, השלכה משמעותית במקרה של תאונה.דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 הגר


 


מאמרים נוספים מאת הגר
 
בחירת אולם כנסים לאירוע עסקי
שלב משמעותי בהפקת אירוע עסקי הוא בחירת המקום בו ייערך האירוע. מדובר בשלב חשוב משום שהמיקום הפיזי והאפשרויות במקום יכולות להשפיע במידה רבה על הצלחת האירוע או כישלונו.

חופשה בהרי ירושלים
31/07/18 | בתי מלון
רוצים לבקר בירושלים, אך מצד שני מרגישים צורך לנפוש באזור מוקף טבע? יש לנו את הפתרון המושלם עבורכם – חופשה בהרי ירושלים. בחופשה כזו תוכלו ליהנות מכל העולמות; התארחות במלון, בית הארחה או צימר בטבע היפהפה של הרי ירושלים, בשילוב סיורים בעיר במהלך היום ובאזורי הבילוי בלילה, והכל במרחק נסיעה קצרה.

בחירת חברת התחדשות עירונית בירושלים
02/07/18 | נדל"ן
התחום של התחדשות עירונית צובר תאוצה, וכיום ניתן לראות בערים שונות בארץ, ובוודאי גם בירושלים, שכונות רבות בניינים בתהליכי שיפוץ, לעיתים בניין לצד בניין. למרות היתרונות של תהליכי התחדשות עירונית, יש גם סיכונים מסוימים בתהליכי התחדשות עירונית, ולא פעם בעלי דירות מחזיקים בלא מעט חששות. היות ומדובר בתהליכים ארוכים ומורכבים, והדירה פעמים רבות היא הנכס הכי יקר שלנו, חשוב לוודא שבעלי הדירות יבחרו בחברה אשר מתמחה בתחום של התחדשות עירונית בירושלים.

טיפול מוסך בירושלים – עלות שעת עבודה
13/11/17 | רכב
כמעט כל משפחה בישראל מחזיקה ברכב אחד לפחות, כאשר הוצאות אחזקת הרכב מהוות אחוז משמעותי מן ההוצאות הכוללות שלה. מעבר להוצאות השוטפות על הדלק, מעת לעת מצטרפות לכך הוצאות על טיפול במוסך, בין אם לצורך טיפול תקופתי או תיקון תקלה. היות ופעמים רבות מדובר על סכומים בלתי מבוטלים, חשוב להבין את מרכיבי עלות הטיפול.

מרכז כנסים במרכז
כמו בכל תחום בחיים גם בתחום של בחירת אולם או מרכז כנסים הוא אלמנט אשר בעזרתו האירוע יהיה מוצלח או ההפך ואז כבר לא יהיה רלוונטי מה היה באירוע עצמו. במקרה וברצונכם להעביר אירוע באולם כנים אך אתם מתלבטים איזה מרכז כנסים לבחור ובכללי איך לבחור את האולם האידיאלי, מאמר זה בשבילכם.

מתקני ספורט למגרשים חיצוניים
לאחרונה אנו עדים למצב בו היחס לתזונה נכונה הופך לטרנד עולמי וניתן לראות יותר ויותר אנשים משקיעים בתחזוקת הגוף שלהם. ברור לכולנו שתזונה נכונה היא רק חלק מהעניין וחשוב בנוסף לתזונה לבצע פעילות פיזית בתדירות קבוע אלמנת להבטיח איזון הורמונלי נכון ולא לפגוע בגוף.

בחירת חברה לשיווק באינטרנט
לאחרונה אנו שומעים יותר ויותר על אתרי מכירות רבים כגון אתרי בגדים, אביזרי חשמל, מחשבים ובכללי אתרי מכירות שכל הביצועיים והקנייה עצמה מתבצעת דרך האינטרנט. בעקבות כך עולה שאלה היכן בוחר גוגל למקם אתר כזה או אחר במנגנון החיפוש שלו ואם יש אופציה להשפיע על התהליך זה. ישנן שתי אופציות עיקריות אשר לקידום באינטרנט והן: קידום ממומן וקידום אורגני. אז לפני שנחליט באיזה חברה לבחור בוא תחילה נבין מה ההבדלים בין קידום ממומן לקידום אורגני במנוע החיפוש של גוגל.

פיצה מאכל העם
אוכל הוא דבר בלעדיו אנו לא מסוגלים לחיות. לכל אחד מאתנו יש את המאכל האהוד עליו שבלעדיו החיים נראים לא כמו שהיו פעם. אחד המאכלים הפופולריים ביותר שניתן לראות בכל עיר ומדינה הוא כמובן פיצה. פיצה היא מאכל שהגיע אלינו מאיטליה, ונחשב בעיני רבים כאחד מהמאכלים הכי פופולאריים ביותר בכל העולם. בגלל הפופולריות הרבה שיש לפיצה לא פלא שניתן למצוא במגוון מסעדות ומזנונים של אוכל מהיר גרסאות רבות של פיצה, עם מגוון תוספות כמו טונה, גבינות שונות ואפילו חתיכות בשר.

ניהול פרויקטים של נדל''ן
03/10/17 | שיפוצים
בתקופה האחרונה אנו זוכים לראות בארץ עלייה ניכרת בפרויקטים אשר קשורים לנדל'ן. עלייה זו נובעת מסיבות רבות שהבולטות ביניהן: התיישנות הבניין או בינוי פינוי של תמ''א 38. לנהל פרויקטים מהסוג תמ''א 38 היא משימה מורכבת מכיוון שיש הרבה אנשים והרבה גורמים לקחת בחשבון בזמן הפרויקט. ישנם הבדלים רבים בין לנהל פרויקט של בניין מגורים לבין פרויקט של בית פרטי.

רשלנות רפואית בלידה
כאמור, פגיעה אצל היולדת במהלך הלידה או בעקבותיה, אינו מעיד בהכרח על רשלנות רפואית. בכדי לקבוע האם מדובר ברשלנות, יש צורך בבדיקה יסודית של נסיבות המקרה ובחינת התיעוד הרפואי. רשלנות רפואית תיקבע רק במקרים בהם הנזק יכול להימנע, והוא נגרם עקב רשלנות מצד הצוות המטפל.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI