דף הבית חוק ומשפט הוצאה לפועל הקשר בין פשיטת רגל ומשכנתא
הקשר בין פשיטת רגל ומשכנתא
אלעד שניר 09/06/14 |  צפיות: 10242

הליכי פשיטת רגל נועדו על מנת ליצור איזון בין הרצון לסייע לחייבים יחידים הנקלעו לחובות, לבין אינטרסים של נושים המצפים לממש את זכויותיהם. אף על פי כן, את ההשלכות של הליכי פשיטת רגל עבור החייב ניתן לראות גם בעת התנהלות שגרתית כמו למשל נטילת הלוואות ומשכנתאות. אדם המעוניין לקבל הלוואה מן הסוג הזה יתקשה לעשות זאת במידה והיה בעבר פושט רגל. עובדה זו תקפה בעיקר בשנים הראשונות לאחר קבלת ההפטר, בין היתר בשל המידע המתפרסם בחברות העוסקות באיסוף מידע עסקי.

תחום המשכנתאות משפיע גם על נישומים המעוניינים לפרוע את חובתיהם. בהקשר הזה כדאי להכיר את ההגדרה של "נושים מובטחים", הכוללת בתוכה בעלי משכנתאות קיימים. פקודת פשיטת הרגל מגדירה "נושה מובטח" בתור מי שבידיו שעבוד או עיכבון על נכסי החייב. גם שיעבוד או עיכבון של חלק מהנכסים נחשבים בהגדרה זו, כאשר משכון הוא ערובה שאינה מקרקעין לחוב. במילים אחרות, נושה מובטח הוא בעל יכולת גמישה יותר לגביית החוב מהנישום. בעל משכנתא למשל יכול לממש את הערובה העומדת לרשותו ולתפוס את הנכס, מבלי לפתוח בהליכי פשיטת רגל. לקבלת מידע נוסף בנושא נושה מובטח ניתן לפנות לפורום פשיטת רגל.

עם מי מתייעצים בהליכי פשיטת רגל?

חייב המגיע להפטר ומעוניין ליטול משכנתא מהבנק יכול להתייעץ עם רואה חשבון או עורך דין ולבחון את החלופות העומדות בפניו. עליו להציג שורה ארוכה של מסמכים התומכים בבבקשתו ומייצרים מצג של יכולת החזר לגיטימית. מבחינת הבנק, השאיפה היא לתת הלוואה חשובה וגדולה כמו משכנתא רק ללווים שמסוגלים לעמוד בהתחייבויות. מצד שני, יש בנקים גמישים שיכולים להגיע להסדרי פריסה אטרקטיביים גם מול נישומים המסיימים הליכי פשיטת רגל ואף מקבלים הפטר מלא.

מבחינת הבנקים אין הבדל בין שכיר הנקלע לחובות והגיע להליכי פשיטת רגל לבין עצמאי או כל חייב יחיד אחר. הליכי פשיטת רגל מהווים מהבחינה הזו אינדיקציה עבור הבנק ליכולת ההתנהלות הכלכלית של הלווה. עם זאת, התנהלות נכונה והתייעצות עם עורך דין ורואה חשבון מקצרים את הליכי קבלת המשכנתא גם לאחר פשיטת רגל.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI