דף הבית פיננסים וכספים השקעות מהו ניהול תיקי השקעות
מהו ניהול תיקי השקעות
מיכאל רומנסקי 28/04/14 |  צפיות: 9828

תיק ההשקעות של האדם, ועל כך יעידו רבים כיום, הוא מפתח עיקרי מאד בדרך לרווחה כלכלית. אלא שאין המדובר כאן בפעולה אשר חפה מסיכונים. מה שברור לא פחות הוא שבאמצעות ניהול מקצועי ומוקפד של תיק ההשקעות ניתן להפיק ממנו את המיטב. מה כולל הניהול? ובידי מי ראוי להפקיד אותו?

קווים לדמותו של הניהול

בנקודה הזו, ראוי להדגיש כי כשמדברים על ניהול תיקים בתחום ההשקעות נכנסים לשדה משחק רחב במיוחד. ברמה הכללית, המדובר הוא בהחלטה על הרכב הנכסים שייכללו בתיק ההשקעות, וזאת על פי התנאים הכלכליים של האדם או הגוף שפותח אותו, המטרות שהוא מגדיר וכיוצא בזה. בהמשך לכך, מנהל תיק ההשקעות מקבל החלטות מושכלות הנוגעות לנכסים שיש להוסיף אליו ולסכומיהם, לזמן הרכישה הטוב ביותר, לעיתוי המימוש וכיוצא בזה.

כבר מההגדרה הבסיסית הזו, ניתן ללמוד דבר אחד על ניהול תיקי השקעות: הוא הכול חוץ ממקרי. כל החלטה צריכה להתקבל באמצעות לא מעט מחקר, ותוך התבוננות על "מדדי הביצוע". כך, למשל, יש לדעת מהי התשואה האפשרית דרך אפיק ההשקעה הספציפי, ומהי רמת הסיכון שהוא כולל בתוכו. זהו תחום תיאורטי לכל דבר ועניין, וכזה המבוסס על מודלים כלכליים שונים, לרבות מיקסום תשואה על פי רמת הסיכון הרצויה, מודל האינדקס היחיד, מודל הערך הנתון לסיכון, התיאוריה המודרנית של תיקי השקעות (MPT) וכיוצא בזה. בהתחשב בעובדה שלאדם הממוצע אין, כמובן, את הידע בנושאים אלה, ברור מדוע הבחירה המקובלת היא פנייה לחברות ניהול מקצועיות.

התאמה אישית ללקוחות

ניהול תיקי השקעות, וזוהי נקודה מרכזית נוספת, אינו כולל העברת הכספים או אפיקי ההשקעה לחברה חיצונית. תחת זאת, האדם שבאמתחתו התיק מעניק לחברת הניהול את ההיתר לבצע פעולות מסוימות בתיק, המנוהל לרוב בחשבון מיוחד שנפתח לצורך זה. דגש משמעותי בניהול הוא שהפעולות המשמעותיות יותר ייעשו באישורו של הלקוח בלבד. בנוסף על כך, החברות מציעות שקיפות מלאה ביחס לתיק, כך שהאדם יכול להתעדכן בכל רגע נתון על הנעשה בו - וזאת לצד הדיווחים הרבעוניים או השנתיים, אותם הוא מקבל ישירות.

הליך הניהול באמצעות חברה מקצועית מתחיל מפגישה אישית, בה מוחלט על המדיניות הספציפית של ההשקעה, ומורכב מסלול בסיסי של השקעות. הלקוח יכול להחליט על ביצוע שינויים בתמהיל בכוחות עצמו, אך גם להשאיר את המושכות בידיהן המקצועיות של החברות, כפי שנעשה לרוב.

אז איך בוחרים?

בישראל, ניתן למצוא יועצי השקעות פרטיים, המציעים את שירותיהם למעוניינים בכך. אפשרות אחרת, מקובלת יותר, היא להיעזר בבתי השקעות גדולים, דוגמת בית השקעות מגדל שוקי הון, המציעים מענה שירותים רחב בתחום. חברות אלה יציעו מערך שלם של יועצים ומנהלים, אשר בהתבסס על מחקר מעמיק יבנו לכל אדם את התיק המתאים ביותר עבורו. העובדה שמדובר בגוף גדול מבטיחה יציבות כלכלית, שגם היא חשובה במיוחד בתחום ההשקעות.

גם אם יש לכך מחיר - והרי ידוע שניהול תיקי השקעות כרוך בדמי ניהול - הדעה הרווחת כיום היא שעלותם של דמי הניהול בטלה בשישים אל מול היתרונות האפשריים הרבים המושגים דרך התהליך. תחום ההשקעות הוא תחום שקשה עד בלתי אפשרי לצלוח אותו ללא ידע מקצועי, כך שעבור רבים ההתבססות על חברות חיצוניות היא הברירה היחידה למעשה.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 מיכאל רומנסקי


 


מאמרים נוספים מאת מיכאל רומנסקי
 
קווים לדמותו של מיצובישי אאוטלנדר phev
30/06/14 | רכב
כשמדברים על רכב חשמלי היברידי, מתכוונים לכזה המבוסס על שילוב מנועים. דגם האאוטלנדר phev מציע זאת בדיוק: פועלים בו, זה לצד זה, שני מנועים חשמליים, כל אחד מהם בנפח 82 כוח סוס, והם אחראיים על הנעת הגלגלים. את המשוואה משלים מנוע בעירה חשמלית (מנוע בנזין) בנפח של 2.0 ליטר (121 כ''ס), אשר מקבל על עצמו, מעבר להנעת הגלגלים, גם תפקיד של מחולל חשמלי לטעינת הסוללה.

מיצובישי אאוטלנדר phev - ליהנות ממכונית נפלאה
29/06/14 | רכב
מיצובישי, הנחשבת לאחת מחברות הרכבים הבולטות כיום, מציעה לנו בכל תקופה רכבים חדשניים ואיכותיים מאד. הפעם היא מביאה לנו, בעזרת חברת כמוביל, את האאוטלנדר phev, שהיא ללא ספק אחת המכוניות פורצות הדרך שניתן למצוא כיום.

ביטוח רכב - למה לשים לב
29/06/14 | ביטוח רכב
כמו כל מוצר ביטוחי אחר, גם ביטוח רכב נחשב למומלץ מאד והוא מוצע על ידי חברות הביטוח השונות בארץ. ביטוח רכב מציע למבוטחים כיסויים ביטוחיים חשובים ביותר, בין אם עבור הרכב עצמו ובין אם עבור הנהג שבו או נוסעיו. אם אתם מעוניינים לרכוש ביטוח חובה, ביטוח מקיף לרכב או ביטוח צד ג', כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא.

בנק ירושלים משיק שירות קבלת הלוואות און ליין, ללקוחות כל הבנקים
29/06/14 | הלוואות
בשנים האחרונות, עלו הוצאות המחיה של הישראלי הממוצע באופן משמעותי. הדבר לא רק מקשה על ההתנהלות, אלא גם מצריך מחשבה מחוץ לקופסה ופניה לאי אילו פתרונות מימון ואשראי.

יונדאי i10 מול יונדאי i20
29/06/14 | רכב
לא פשוט למצוא את המכונית המתאימה. השפע הכל כך רב של דגמי המכוניות המוצעים לנו כיום, הפיתוחים הרבים בתחום וגם הצרכים שמשתנים עם הזמן, הופכים את משימת מציאת המכונית המושלמת ללא פשוטה.

יונדאי i10 מול יונדאי i20 - ההשוואה המלאה
27/06/14 | רכב
יונדאי, ענקית הרכב הדרום קוריאנית, אחראית לכמה מהדגמים הפופולאריים ביותר בישראל. מקום מרכזי, מהבחינה הזו, תופסים שני דגמים עיקריים: הראשון הוא דגם המיני i10, והשני דגם הסופר מיני i20. אז מה עומד בבסיס הדגמים המובילים האלה? ומה היתרונות של כל אחד מהם?

ביטוח דירה - כיצד ליהנות מהמענה הטוב ביותר
לא משנה כמה עלתה לכם הדירה, שבה אתם מתגוררים היום, או כמה רכוש יש לכם, סביר שהם חשובים לכם לא מעט וגם עולים לא מעט כסף. במיוחד בשביל זה מוצע לכם ביטוח דירה, המציע כיסוי במקרים שבהם נגרם נזק הן לתכולה שבבית והן למבנה עצמו.

פתרונות אשראי חוץ בנקאי של Cal: כל האפשרויות
27/06/14 | הלוואות
המציאות הכלכלית של שנת 2014 מאלצת רבים מאיתנו לשנות את חוקי המשחק. כאשר הוצאות המחיה עולות, וכאשר המצב בחשבון הבנק הופך לנזיל יותר ויותר, עולה לא פעם הצורך להתבסס על פתרונות אשראי. בהקשר הזה, על רקע הקשיים שמערימים הבנקים, נראה כי האשראי החוץ בנקאי מקבל עדיפות בעיני לא מעט אנשים, ומסיבות ברורות.

כל מה שחשוב וכדאי לדעת על ביטוח תאונות אישיות
רוצים לרכוש ביטוח תאונות אישיות ומתלבטים? סוכן הביטוח שלכם הציע לכם לרכוש את הביטוח הזה, אולם אתם לא בטוחים שהבנתם בדיוק מה הוא מציע, ובכלל - עד כמה הוא כדאי? אם כן, ובעיקר כדי לעשות לכם קצת סדר בבלאגן, ריכזנו עבורכם את כל המידע שחשוב וכדאי לדעת רגע לפני שרוכשים את הביטוח הזה. אז, קדימה, קחו נייר ועט ורשמו את ההערות הבאות.

רכישת רכב יד שניה מיבואן מורשה - על היתרונות שברכישה כזו
27/06/14 | רכב
לא בכדי בוחרים רבים באפשרות של רכישת רכב יד שניה מיבואן מורשה. אמנם אפשר גם לבחור ברכישה דרך אדם פרטי או מגרש למכירת רכבים מכל הסוגים ומכל המינים, ובכל זאת, רכישה כזו מציעה לנו לא מעט יתרונות, שלא תמיד מוצאים ברכישות אחרות. מדוע כדאי לרכוש רכב באופן זה ומהם יתרונותיה של רכישה שכזו? התשובה, לפניכם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI