דף הבית אינטרנט והחיים ברשת מסחר אלקטרוני מהו ההיגיון הכלכלי מאחורי בניית אתרים בקוד פתוח
מהו ההיגיון הכלכלי מאחורי בניית אתרים בקוד פתוח
אוהד זמלר 12/12/13 |  צפיות: 2958

קוד פתוח הוא סוג של הסכם בין מפתח תוכנה לבין משתמשים ומפתחים בכל רחבי העולם שנהנים ממנה, ולפי הסכם זה, מותר להם להיכנס לקוד המקור שלה, ולבצע בה שינויים ושדרוגים. משמעות הדבר היא שלאחר שתוכנת קוד פתוח משוחררת לאוויר העולם, היא יכולה לקבל חיים משל עצמה, לייצר אפליקציות חדשות כל הזמן, ולעבור תהליך של אבולוציה בזכות מיליוני מפתחים מרחבי העולם. באופן זה המוצר הולך ומשתפר, ונוצרות קהילות שהינן מומחות של המערכת, והן פועלות כל הזמן לשפרה. קיימות גם הרבה תוכנות של בניית אתרים בקוד פתוח אשר מאפשרות לגולשים לבצע בניית אתרים בקוד פתוח בחינם, ואפילו לבצע באותה תוכנה שינויים, ולהוסיף לה אפליקציות שונות.

ההיגיון הכלכלי מאחורי מערכות קוד פתוח

לכאורה יש סתירה בין הפצת תוכנה חינמית, תוך היתר לאנשים לפתח אותה ולהוריד אותה בחינם, לבין האינטרס הכלכלי של החברה שהפיצה אותה. החברה הרי עמלה שעות רבות על פיתוח התוכנה, ושילמה מכספה לתכניתנים אשר בנו אותה, והנה היא מופצת בחינם וזמינה לכל דורש.

הסתירה קיימת גם במקרים שמדובר בתוכנות של בניית אתרים בקוד פתוח. החברה המפתחת שאפשרה בניית אתרים בקוד פתוח, מפסידה לכאורה על כך שהגולשים מורידים אותה בחינם ובונים אתר ללא תשלום.

ובכן, החיסרון הכלכלי הוא רק בטווח הקצר, אך בטווח הארוך מדובר במודל כלכלי משתלם. אפליקציה טובה שתהפוך להיות פופולרית, תדרוש שירותים רבים כגון תמיכה, ספרות מקצועית, רכיבים נלווים ועוד. כשהמצב הזה ייצא לפועל, המפתח ידרוש תשלום מקהל משתמשים שיהיה רחב הרבה יותר מקהל הלקוחות שהיה לו, אם התוכנה הייתה בנויה בקוד סגור.

באינטרנט קיימים מודלים נוספים המאפשרים להרוויח מתוכנות הבנויות בקוד פתוח. פרסום באתר של התוכנה למשל, יכול לחולל רווחים גבוהים בזכות התעבורה הגבוהה של הגולשים שנכנסים לאתר הבית של התוכנה, על מנת להתעדכן ולהוריד תוספים שונים.

לסיכום, בניית אתרים בקוד פתוח משתלמת כלכלית לחברה שבנתה את תוכנת הקוד הפתוח. אמנם הרווח מגיע אחרי זמן רב, ועד שהיא רואה אותו היא מוציאה כספים רבים, אך בסוף זה משתלם לה, והיא נהנית מפרי עמלה גם בהיבט הכלכלי.

המאמר נכתב ביוזמת חברת Dreamview העוסקת בתחום בניית אתרים ו קידום אתרים


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אוהד זמלר

אוהד זמלר

אודי כלי עבודה בירושלים 


מאמרים נוספים מאת אוהד זמלר
 
מערכת home automation לבית
20/12/15 | בית חכם
כיום באמצעות שימוש בטכנולוגיה חדישה ניתן להפעיל את כל החשמל בבית במתג אחד בהתאם לשעה ביום. למשל אם אתם מצפים להגעת אורחים הביתה בצהרים ותרצו להפעיל את המזגן לא תצטרכו לגשת למתג של המזגן אלא ללחוץ על המתג היחיד בבית ומערכת home automation תבחר את הטמפרטורה הנכונה על פי מצב מזג האוויר בחוץ, וגם תדליק או תכבה את האורות בבית באמצעות החיישנים שלה.

מסור שולחן פיוניר - Pioneer PMS19
13/11/14 | צרכנות
מסור השולחן המקצועי של חברת פיוניר מדגם Pioneer PMS19 הינו מסור שולחן מקצועי חזק ואיכותי שהינו בעל הספק גבוה של 2000 וואט המתאים לחובבים ולבעלי מקצוע אשר מעוניינים במסור מצוין ואיכותי המיועד לביצוע מגוון רחב של סוגי עבודות.

היתרונות של פלס לייזר
03/11/14 | צרכנות
פלס לייזר הוא מכשיר שמשמש להרבה עבודות מקצועיות כמו עבודות רצפות, עבודות בנייה ועבודות גבס (פלס לייזר לגבס), ובנוסף גם עבור עבודות ביתיות פשוטות כמו תליית מסכי פלזמה או מדפים. פלס לייזר משמש בעלי מקצוע רבים כגון קבלני בניין, אנשי גבס ודקים ורצפים, ובנוסף גם פרטיים המעוניינים בביצוע עבודות ידניות בביתם בצורה מדויקת.

רכישת מכונת שטיפה בלחץ- גרניק
02/11/14 | צרכנות
אותו הדבר גם לגבי הבית שלכם. כשהבית מלוכלך לא נעים לשהות בו וכשהוא נקי ומצוחצח, הרבה יותר נעים ובריא לשהות בו ולארח בו אנשים. במאמר הבא נדבר על שני סוגים של מכונות שטיפה בלחץ , הנקראות גם מכונות גרניק שמשמשות לניקיון של בתים, משרדים, מפעלים ומוסכים.

מברגה אימפקט מקיטה V18 BTD140RFE
30/10/14 | צרכנות
מברגה אימפקט מקיטה דגם 18V BTD140RFEהיא מברגת האימפקט המקצועית והחזקה ביותר בחברת מקיטה ובשוק המברגות בכלל. דגם חזק זה של מברגה אימפקט מקיטה מגיע עם שתי סוללות ליתיום 18 V + מטען מהיר. מברגת אימפקט מקיטה זו היא מברגה מקצועית בעלת מומנט פיתול אדיר ונוחות מצוינת.

מברגה נטענת דגם Makita DF 330 DWE
28/10/14 | צרכנות
מברגת מקיטה 10.8 וולט מדגם DF330DWE היא מברגה נטענת קומפקטית שנחשבת למברגה משוכללת וחדישה. מברגה מומלצת זו מגיעה עם סוללות ליתיום במתח 10.8 V, ויש לה 2 מהירויות סיבוב.

מברגה מקיטה דגם 6261DWE 9.6V
27/10/14 | צרכנות
מברגות מקיטה דגם 6261DWE הינן מברגות מעולות אשר מגיעות עם מזוודת נשיאה, מטען ו- 3 סוללות. המברגות הללו הן בעלות קיבולת של 1.3 אמפר לשעה ומתח של 9.6 וולט. מברגה מקיטה זו היא מקיטה מברגה כדאית מאוד לרכישה ומתאימה עבור ביצוע של עבודות קדיחה ביתיות בפלסטיק, עץ, מתכת ועוד, וגם עבור הברגת והידוק ברגים.

כיצד לרכוש מסור שרשרת חשמלי או בנזין
23/10/14 | צרכנות
אם החלטת לעבוד בגינה שלך ואתה מעוניין לעשות את עבודת הגינון בעצמך, אתה צריך שיהיו ברשותך כלי עבודה טובים. ישנם כמה כלי עבודה אשר יכולים להפוך את העבודה שלך בגינה לטובה ונוחה יותר ואחד מהם הנו מסור השרשרת שיכול להיות מסור שרשרת חשמלי ויכול להיות מסור שרשרת בנזין. במאמר הבא נסביר כיצד לקנות מסור שרשרת חשמלי או בנזין.

גרונג וגרונג עם פנדל
22/10/14 | צרכנות
גרונג כעיקרון הוא מסור שולחן מסוג ספציפי עם אופציות מסוימות שמעניקות לו יתרון גדול בניסור מקצועי ומהיר של פרגולות, עצים ועבודות דומות אחרות. הפעולה של החיתוך אותה מבצע מסור גרונג היא די פשוטה, והיא מתבצעת באמצעות להבו אשר עולה ויורד במהירות, ומנסר את החלקים שאנו רוצים שינסר, באופן מדויק.

טיפים לרכישת מסור שולחן ולשימוש נכון בו
20/10/14 | צרכנות
מסור שולחן מוצב בדר"כ מעל מיתקן קבוע ולעתים על מיתקן נייד, ומנסרים אתו באמצעות דיסק ייחודי המורכב עליו. במאמר הבא יובאו טיפים לשימוש ורכישה נכונים של מסור שולחני.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI