דף הבית חוק ומשפט נזיקין הטבות מס בעקבות מוות בתאונת דרכים
הטבות מס בעקבות מוות בתאונת דרכים
עו"ד רונן פרידמן 06/10/13 |  צפיות: 7315

תושב נהריה נהרג בתאונת דרכים

חברת הביטוח טענה כי הוראות החוק וההלכה מחייבת ניכוי מס הכנסה בשיעור 25% מתקרת שילוש השכר הממוצע, וכי אין להתחשב בהטבות מס להן היה זכאי המנוח עקב מקום מגוריו.

בית המשפט בחן את הוראת החוק ופסקי הדין, ע"א 5/84 רחל יחזקאל  נ. אליהו חברה לביטוח בע"מ, פד"י מה(3) 374 (1991) ע"א 480/87 צור חברה לביטוח בע"מ נ. כפכפי, פד"י מג(1)  302     (1989), בהם נקבעה ההלכה שמתקרת שילוש השכר יש להפחית את המס המקרה של מוות בתאונת דרכים.

בית המשפט פסק כי לא ניתן לקבל את טענת התובעים לפיה יש לבצע את ניכוי מס ההכנסה מהכנסתו של התובע מהחלק העודף על תקרת שילוש השכר הממוצע, ובאופן שבפועל לא ינוכה משילוש השכר הממוצע מס כלשהו.

מתוך הכנסתו בפועל של המנוח לא ניתן ל"שריין" חלק ממנו מנוכה מס וחלק אחר הפטור מניכוי מס. המס אותו יש לנכות בהתאם להוראות סעיף 4(א)(2) לחוק הפלת"ד הינו המס הממוצע והאפקטיבי החל על ההכנסה. ר' ד"נ 29/83 סהר חברה לביטוח בע"מ נ. כהנקא, פ"ד לט(1) 833, 837 (1985).

לצורך חישוב הפיצויים, שיעור מס כזה חל החל מהשקל הראשון של הכנסת המנוח, גם אם הכנסה זו הוגבלה לתקרת שילוש השכר הממוצע במשק מכח הוראת סעיף 4(א)(1) לחוק הפלת"ד. ניכוי מס באופן זה מביא לתוצאה צודקת שכן סכום המס המנוכה מתקרת שילוש השכר הממוצע במשק הינו סכום מס יחסי מסך המס החל על הכנסתו בפועל של המנוח. שיטתם של התובעים מביאה לתוצאה בה מנוכה המס באופן שאינו יחסי, ועל כן אין לקבלה. בחישוב השכר יש להביא בחשבון הנחות במס להם זכאי היה המנוח מכח מגוריו בנהריה בהתאם לקבוע בסעיף 11 לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש].


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עו"ד רונן פרידמן


 


מאמרים נוספים מאת עו"ד רונן פרידמן
 
הוצאות רפואיות של נפגעי תאונות דרכים
07/03/14 | נזיקין
מה גובה הפיצויים על הוצאות רפואיות של נפגעי תאונות דרכים ?

שבר ביד בתאונת אופנוע
08/10/13 | נזיקין
כמה פיצויים מקבלים על שבר ביד בעקבות תאונת אופנוע ?

הטבות מס בעקבות מוות בתאונת דרכים
06/10/13 | נזיקין
תושב נהריה נהרג בתאונת דרכים - כיצד משפיעות הטבות המס בשל איזור המגורים על הפיצויים למשפחה ?

תביעה אישית בגין ליקויי בניה
האם ניתן להגיש תביעה אישית בגין ליקויי בניה של חברה קבלנית ?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI