דף הבית אינטרנט והחיים ברשת קידום אתרים מה בין בניית קישורים ו... דיאטה
מה בין בניית קישורים ו... דיאטה
זהר עמיהוד 07/03/09 |  צפיות: 3346

מה בין בניית קישורים ו... דיאטה

בניית קישורים הינה אחת הפעולות החשובות שבעל האתר צריך לעשות אם הוא רוצה להיות ראשון בגוגל ובשאר מנועי החיפוש. כמו מרבית פעולות השיווק באינטרנט, גם תהליך זה הינו תהליך מתמשך שלא נגמר לעולם, וזאת הסיבה שזה הזכיר לי... דיאטה. הנקודות הבאות ידגימו מדוע בניית קישורים דומה לדיאטה, ואיך הדבר יכול לעזור לך להשיג תוצאות טובות יותר בדירוג מנועי החיפוש עבור האתר שלך.

עובדה ראשונה: אין קיצורי דרך

כדי להשיג קישורים מאתרים איכותיים אל האתר שלך, אתה חייב להשקיע זמן ומאמץ. אתה צריך לעמול רבות על התוכן באתר שלך, כדי שאתרים אחרים ירצו להתקשר אליו ולהפנות אליו את הגולשים בהם. ככל שיהיה לך יותר תוכן איכותי, כך יגדלו הסיכויים שאתרים אחרים יתקשרו אליך.

סיפור לדוגמה: באתר מועדון קריאה, אותו אני מנהל, יש דפים אל מרבית אתרי הסופרים הישראלים, וביניהם מאיר שלו, יוכי ברנדס, דויד גרוסמן, א.ב. יהושע, אמיר גוטפרוינד, שולמית לפיד ואחרים. מצאתי שיש אתר אחר שגם בו יש דף לכל אחד מהסופרים שציינתי ולעוד רבים אחרים. שלחתי לבעל האתר הודעת דואר וביקשתי החלפת קישורים. כלומר, הוא יפנה אלי ואני אפנה אליו. חיכיתי שבוע, חיכיתי שבועיים – אין קישורים וגם אין מענה. שלחתי דוא"ל נוסף במחשבה שאולי ההודעה הראשונה לא הגיעה ליעדה, אך גם הודעה זו לא נענתה. חיפשתי דרך אחרת ליצור קשר ומצאתי את מספר הטלפון של מנהל האתר, ואז התברר לי שמנהל האתר יושב פיזית ב... ארצות הברית. חיכיתי לשעה 22:00 לפי שעון ישראל שזה 10:00 לערך לפי שעון ארה"ב, חייגתי לארה"ב ובשיחת טלפון לבבית סגרנו את נושא החלפת הקישורים. במהלך השבוע הקמנו את הקישורים ההדדיים ולאחר שבוע גוגל "גילה" אותם. אתם שואלים בוודאי: מה לגבי הדירוג? חפשו בגוגל ישראל ותקבלו עבור חיפוש מאיר שלו קיבל האתר שלי את המיקום ה-3, עבור יוכי ברנדס – מיקום 2, עגנון – מיקום 4, דויד גרוסמן – מיקום 3, ועוד.

גם בדיאטה צריך להשקיע. צריך להזיע בחדר כושר, צריך להשקיע בהכנת אוכל בריא יותר, צריך לשנות דפוסי חשיבה והרגלים, ועוד מיגוון פעילויות שיחד יתרמו להורדת משקל.

חייבים לפעול כל הזמן ליצירת קישורים חדשים אם רוצים לעבור את המתחרים שלכם בדירוג ולהיות ראשון בגוגל.

עובדה שנייה: צריך לפעול כל הזמן

אי אפשר להוריד 10 קילו במהלך חודש ימים וגם אי אפשר לבנות מערך קישורים לאתר שלך שיביא אותך למקום ריאלי בתוצאות החיפוש באותו פרק זמן. אין טעם להשיג קישורים רבים בבת אחת ואחר כך לנוח. מנועי החיפוש עלולים לחשוד שביצעת פעולת תרמית, ואולי קנית "חבילת קישורים". הדבר עלול לפגוע במוניטין של האתר שלך.

גוגל עורך מעקב אחר הקישורים המפנים אל האתר שלך. לא רק הכמות קובעת, אלא גם כמה קישורים נוספים לאורך זמן. אם תתאמן בחדר כושר 12 שעות ביום אחד, ואחר כך לא תעשה דבר, ספק רב אם דרך פעולה זו תעזור לך להוריד במשקל. כך גם לגבי קישורים. אם יצרת קישורים רבים בבת אחת ואחר כך עוברת תקופה ארוכה ללא הוספת קישורים חדשים, גוגל עשוי לחשוד שאולי הפסקת להיות רלוונטי, וזה כמובן עשוי להשפיע על דירוג האתר שלך.

אם רוצים לרדת במשקל, חייבים להיות עקביים. בהתחלה התוצאות נמוכות ואפילו עשויות להיות מאכזבות, כי די קשה להבחין בהן, אבל זה קורה – כל יום יש שינוי קטן. לאחר פרק זמן השינוי נראה ומורגש, וצריך להחליף את תכולת ארון הבגדים.

בניית קישורים מאוד דומה מהבחינה הזאת. אל תנסה לרמות את גוגל על ידי הצטרפות לחוות קישורים או לשרשרת קישורים בתשלום. בנה לך תוכנית להשגת קישורים לאורך זמן, עשה אופטימיזציה לדפי התוכן שבאתר שלך, וצפה איך הדירוג משתפר... לאט אבל בטוח.

עובדה שלישית: יש הרבה נוכלים

תעשיית SEO מלאה בנוכלים ורמאים המבטיחים לכם פתרונות קלים ומהירים. צריך להיות מאוד זהיר. אם משהו נשמע יותר מידי טוב, אז כנראה זה לא אמיתי. באנגלית זה נשמע כך: "If something sounds too good to be true, it probably is". בעולם SEO הייתי אומר: "If something sounds too good to be true, it definitely is". אין פתרונות קלים, אין טריקים ואין קיצורי דרך (את זה כבר הבהרתי).

כך גם לגבי דיאטה. יש הרבה מאוד סוגים של גלולות הרזייה, תה משלשל ושאר מוצרי פלא המבטיחים ירידה מהירה ומשמעותית במשקל. אולם – כל זה לא אמיתי ואינו פועל כמובטח!

עובדה רביעית: על טעויות משלמים

יש אמנם בשוק סוגי דיאטות ומוצרי הרזייה רבים שמסייעים להוריד משקל במהירות. אבל, ירידה זו באה על חשבון משהו אחר ויכולה להתבטא בפגיעה בכבד, במערכת הדם, בעצבים ובמה לא.

כך גם לגבי בניית קישורים. מידי פעם איזה מתכנת מוצא את הפרצה ואת הדרך להערים על גוגל ולהשיג דירוג טוב מבלי להתאמץ.

בדרך כלל, לוקח לגוגל שבוע, שבועיים ולפעמים גם חודשים עד שהוא מאתר את הפירצה. ואז, גוגל מעניש את האתרים פורעי הסדר על ידי הרחקה מתוצאות החיפוש. ראוי לדעת שגוגל לא שולח התרעות, הוא פשוט מסיר את האתר מתוצאות החיפוש.

עובדה חמישית: התוצאות שוות את הזמן והמאמץ

אתם זוכרים את האנשים: לפני שעשו דיאטה ולאחר מכן. פרט לשינוי הנראה לעין במשקל ובבגדים, יש עוד שינוי אחד וזה – החיוך הגדול על פניהם. אנשים שהורידו משקל הם יותר בריאים, יותר מאושרים ומסתכלים סביבם בחיוך נסוך על פניהם. להיות מספר אחד בגוגל בביטוי המתאים יכול להתבטא ביותר גולשים ויותר עסקים.

סיכום

השגת דירוג גבוה בתוצאות מנועי החיפוש דורשת זמן ומאמץ. מנהלי האתר חייבים לעשות אופטימיזציה לדפים ולקישורים הפנימיים. מסיבה כלשהיא, מנהלי האתרים אינם עושים זאת. במקום למטב את התכנים, ליצור תכנים מעניינים, הם בוחרים לחפש קיצורי דרך שרק יכולים לסכן את מיצוב האתר במנועי החיפוש.

אל תתפתו לרכוש מוצרים שמבטיחים תוצאות מהירות וקלות. רוב המוצרים והשירותים האלה אינם פועלים כמובטח, ורק יכולים לסבך אתכם עם הלוגיקה של גוגל ומנועי החיפוש האחרים ולהעמיד את האתר שלכם בסיכון, כי פעילות זו עלולה להחשב כפעולת ספאם. אם אתם באמת רוצים להצליח, התחילו עכשיו: חיקרו את מילות המפתח הרלוונטיות, כיתבו תכנים מעניינים ודאגו שיהיו שזורים בהם מניעים לפעולה, אך ללא הגזמה. דאגו לתשתית אתר ידידותית עבור גוגל ומנועי חיפוש אחרים. בנו מערך קישורים אל האתר שלכם מאתרים רלוונטים בלבד. דרושים לכך זמן וסבלנות, אבל כשזה קורה – כולם יראו את החיוך על פניכם, ולא רק בגלל המיקום, אלא גם ובעיקר – בגלל פריחת העסקים (ולמעשה, לזה אתם שואפים).

בהצלחה!

זהר עמיהוד, יועץ קידום אתרים בגוגל. מרצה במרכזי טיפוח יזמות ובמכללות בנושאי שיווק באינטרנט. תואר ראשון כלכלה וניהול, תואר שני במינהל עסקים מטעם אוניברסיטת תל-אביב, מוסמך מטעם חברת מיקרוסופט. מחבר ספרי מחשבים רבי-מכר. יזם ומנהל אתר "מועדון קריאה".


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 זהר עמיהוד

זהר עמיהוד
ייעוץ עסקי בנושא שיווק וקידום אתרים באינטרנט
עוזר לעסקים להיות ראשונים בגוגל
לממש את הפוטנציאל של אתר האינטרנט שלך

להביא יותר לקוחות וליצור יותר הפניות/מכירות
ת.ד. 775 אבן יהודה
טל: 09-8910462
נייד: 052-8200895 


מאמרים נוספים מאת זהר עמיהוד
 
ניווט באתר - היכן אני נמצא?
הפעולה הבסיסית של המשתמש באינטרנט היא ללחוץ על קישורים, כדי לעבור ממקום למקום במרחבי האינטרנט, או בשפתנו – לגלוש באינטרנט בכלל, ובאתר בפרט. המרחב הוא אין-סופי ולכן הניווט בו קשה. הניווט קשה גם מכיוון שניתן בקלות לנטוש את מסלול הניווט ולהיסחף למקומות אחרים, ממש כמו בגלישה על פני הגלים.

חמישה מיתוסים בנושא קידום אתרים
במהלך תקופה קצרה צצו מיתוסים בנושא קידום אתרים באינטרנט, אולי בגלל שעדיין עוטפת את האינטרנט איזושהי מסתוריות, חוסר ידיעה שגורם לאנשים להאמין שאכן כך הם פני הדברים. זה לא רק האינטרנט אלא גם עולם המחשבים שמלא ב- 3 או 4 אותיות, ומונחים שונים שרק מבלבלים.

מה בין בניית קישורים ו... דיאטה
בניית קישורים הינה אחת הפעולות החשובות שבעל האתר צריך לעשות אם הוא רוצה להיות מדורג גבוה בתוצאות החיפוש של גוגל ושאר מנועי החיפוש. כמו מרבית פעולות השיווק באינטרנט, גם תהליך זה הינו תהליך מתמשך שלא נגמר לעולם, וזאת הסיבה שזה הזכיר לי... דיאטה.
הנקודות הבאות ידגימו מדוע בניית קישורים דומה לדיאטה, ואיך הדבר יכול לעזור לך להשיג תוצאות טובות יותר בדירוג מנועי החיפוש עבור האתר שלך.


ללמוד משגיאות של אחרים בנושא קידום אתרים
הלימוד הכי מועיל הוא לימוד מניסיונם של אחרים כיצד יש לקדם את האתר כדי שיגיע למקום ראשון בגוגל. למרות שהאינטרנט צעירה בשנים (יחסית), נצבר כבר ניסיון רב ועל כן אפשר כבר משגיאות של אחרים וכמובן – מההצלחות שלהם.
אם אתה שואל איך להיות ראשון בין תוצאות החיפוש בגוגל של מילה או ביטוי אשר רלוונטיים לאתר שלך, עליך לבחון מה עשו אתרים שהצליחו, ובגדול, ולבחור משם את הכלים המתאימים לך. אפשר להתבונן ברשימת התוצאות גם מכיוון אחר, ולשאול מה יקרה אם לא תעשה את הפעולות הדרושות. האם תצליח להגיע למקום ראשון בגוגל?


קישורים דינאמיים, ככה אי אפשר להיות ראשון בגוגל
לקישורים אל האתר שלך יש חשיבות בניסיון של גוגל להעריך עד כמה האתר שלך חשוב. ככל שיש לאתר יותר קישורים המפנים אליו ויותר רלוונטיים, כך האתר יותר "נחשב", אבל, זה לא מספיק.

על מה לקוחות לוחצים בתוצאות החיפוש?
על אילו מהשניים סביר יותר שילחצו? על כל ביטוי חיפוש מציג גוגל מאות אלפים של דפים ולפעמים גם מיליוני דפים. ברור לכולם שאין לאף אחד זמן וגם סבלנות לעבור על כל התוצאות שמציג גוגל.

קידום אתרים אורגני או קישורים ממומנים?
הרבה בעלי עסקים מתלבטים בשאלה: האם לעשות קידום אורגני, או במילים אחרות SEO – Search Engine Optimizations או קישורים ממומנים הנקראים PPC – Pay Per Click? ובאותו עניין: אם קידום אתרים (SEO) אורגני חשוב כל-כך, מדוע יש כאלה המנסים למכור לנו את הרעיון ש-PPC הוא החשוב ביותר כדי להיות ראשון בגוגל?

להיות ראשון בגוגל
אנשים תמיד אומרים שאתה צריך להיות בעמוד ראשון בגוגל אם אתה רוצה לקבל תנועה גדולה של לקוחות, נכון? ובכן, המציאות היא שלא מספיק להיות בעמוד ראשון בגוגל, צריך להיות ראשון בגוגל - ראשון בעמוד הראשון. מי שנמצא במקומות 6-10 (מיקום זה נקרא under the fold), כלומר, צריך לגלול את החלון כדי לראות אותו, זוכה ללחיצות מעטות בלבד.

מאיפה להתחיל בניית אתר כדי להיות ראשון בגוגל?
עסקים שאין להם אתר אינטרנט, שואלים: מהיכן להתחיל את בניית האתר?". כמובן שיש את הדרך "הנכונה", אבל מהי בדיוק הדרך הנכונה? ואולי צריך לשאול האם בכלל יש דרך נכונה כדי להיות ראשון בגוגל?

4 סיבות מדוע הדירוג בגוגל יכול להשתנות
יכול להיות שתרגישו נוח כשאתם רואים את האתר שלכם ראשון בגוגל, אבל שום דבר אינו מובטח, הדירוג ישתנה - בזאת אתם יכולים להיות בטוחים.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI