דף הבית חוק ומשפט הוצאה לפועל משמעות הטלת עיקול בהוצאה לפועל
משמעות הטלת עיקול בהוצאה לפועל
אלעד שניר 30/01/13 |  צפיות: 10151

הטלת עיקול בהוצאה לפועל עשויה לפגוע משמעותית באיכות החיים של החייב. במאמר הבא נסביר את ההבדלים בין העיקולים ונציג את המשמעות המיידית כפי שמופיע בחוק.

זוכה בהליך הוצאה לפועל המעוניין להבטיח את ביצוע פסק הדין יכול לבחור מבין שורה ארוכה של סעדים. אחד המרכזיים שבסעדים אלו הוא העיקול, אשר מהווה פעולה משפטית קבילה הננקטת מול בעליו של נכס מסוים. העיקול יכול להיות מוטל על מטלטלין או מקרקעין ומטרת התהליך היא בראש ובראשונה להגביל את יכולת השימוש והסחרות באותו נכס. מטרה נוספת היא להביא בדרך זו של העיקול לכדי סיום החוב ומימוש פסק הדין כפי שנקבע בהליכי ההוצאה לפועל.

כיצד מנוסחים שני סוגי העיקולים במסגרת החוק?

על מנת להבין את המשמעות של הטלת העיקול בהליכי ההוצאה לפועל יש להבחין בין שני סוגי העיקולים אותם ציינו:

א. עיקולי מטלטלין – על פי סעיף 21 (א) לחוק ההוצאה לפועל יכול ראש ההוצאה לפועל להפעיל את סמכותו ולהורות על עיקולי מטלטלין של החייב. את המימוש של אותם נכסי מקרקעין ניתן לבצע על ידי מכירה או בכל אופן חוקי אחר. יחד עם זאת, את הליך הטלת העיקול אמור ליזום הזוכה. מתפקידו להגיש בקשה בתוך 20 ימים ממועד המצאת האזהרה לחייב. בצו עצמו מנוסחים המטלטלין המיועדים לעיקול ובו גם מסמיך ראש ההוצאה לפועל את המוציאים לפועל לבצע את הפעולה על פי התקנות.

ב. עיקולי מקרקעין – עיקולים אלו אפשריים מתוקף סעיף 34 (א) לחוק ההוצאה לפועל. על פי הסעיף, ראש ההוצאה לפועל רשאי להורות על עיקולי זכויות במקרקעין הרשומים על שמו של החייב או על זכויות אשר המקור שלהן הוא רישום הערת אזהרה על שמו של אותו חייב. במידה ומתקיימים מספר תנאי סף כפי שמופיעים בסעיף 36 לחוק עשוי ראש ההוצאה לפועל גם להורות על מכירת המקרקעין המעוקלים. במידה והוא נדרש לכך יכול ראש ההוצאה לפועל להוציא צו לעיקול נכסים הנמצאים בידי צד ג'. מלבד מקרים בהם הזוכה מגיש את הבקשה, יכול ראש ההוצאה לפועל ליזום בעצמו את עיקולי המקרקעין אך עליו להודיע על כך לזוכה.

המשמעות הישירה של חוק ההוצאה לפועל היא שניתן לעקל במסגרת ההליכים, ובכפוף לאישורו של ראש ההוצאה לפועל, כל סוג של נכס הנמצא בבעלותו של החייב: דירה, קרקע, רכב, קופות גמל ופקדונות, ניירות ערך, תשמישי קדושה, חפצים אישיים, בגדים ועוד. אך כיצד מעוקלים הנכסים בפועל והאם ניתן למנוע זאת?

כך מתבצע הליך ההוצאה לפועל

מבחינה פרקטית, הליך העיקול בדרך כלל מתחיל עם הגעה של שני פקידים אל בית החייב על מנת לבצע רישום של הרכוש. לאחר מכן הם מוסרים עותק מטופס הרשום לחייב או לאחד מבני משפחתו, תוך שהוא חותם על התחייבותו לשמש נאמן על הרכוש שעוקל. בסיום הרישום לא רשאי החייב להוציא את רכושו ואם הוא מסרב לחתום על הטופס יכולים הפקידים להוציא בעצמם את הרכוש ולאפסנו במחסני ההוצאה לפועל.

בתום 14 ימים מהעיקול ברישום רשאי הזוכה בהליך ההוצאה לפועל לבקש את הוצאת המעוקלים. אל ביתו של החייב מגיעים בשלב הזה קבלני ההוצאה לפועל, לעיתים כאשר הם מלווים בגורם מטעם רשויות החוק. הם מוציאים את המטלטלין המעוקלים בכפוף לצו משפטי ובתום 14 ימים נוספים הם נמכרים.

כיצד ניתן להתנגד אל עיקולי ההוצאה לפועל?

אדם המעוניין להתמודד עם הליכי ההוצאה לפועל ועם הטלות עיקולים צריך לפנות אל עורך דין. ישנן התנגדויות אותן ניתן להעלות מול ראש ההוצאה לפועל, אך התזמון הוא פקטור משמעותי בהצלחת המהלך. פנו עוד היום לעורכי דין המתמחים בדיני ההוצאה לפועל ותוכלו לוודא את צורת הפעולה הנכונה.

*לקריאה נוספת:

הוראות נבחרות בחוק הוצאה לפועל

המאמר נכתב בסיוע צוות פורום הוצאה לפועל בניהול שזר תומר, באתר הפורומים המשפטיים.

*האמור במאמר אינו מהווה ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי, כמו גם אינו מתיימר להיות מדויק ו/או מעודכן כל העת; כל המסתמך על האמור בו עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו בלבד.


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 אלעד שניר

כותב מאמרים משפטיים 


מאמרים נוספים מאת אלעד שניר
 
מהי רשלנות רפואית בלידה?
רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לכל מה שסובב את הלידה כולל ההיריון ואף טיפול בילוד לאחר הלידה. מהן התכונות של רשלנות רפואית בלידה?

הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה
תהליך ההכשרה והשגת הרישיון עבור עורך דין המעוניין להיות נוטריון כולל קשיים רבים ונחשב לתהליך מסובך. מהם הקשיים העומדים מול נוטריון במהלך ההכשרה?

ההיבט הרגשי של רשלנות רפואית בלידה
ההיבט הרגשי של תהליך תביעת רשלנות רפואית בלידה חשוב לא פחות מההיבט המשפטי. כיצד על ההורים לנהוג כדי להצליח לעבור את החודשים הקשים של ניהול התביעה?

בקשה לביטול רישיון נוטריון
למרות שמשרד המשפטים מאפשר לעורכי דין בעלי רישיון נוטריון להגיש בקשה לביטול הרישיון, הליך זה כרוך בשורה ארוכה של השלכות. כיצד מגישים את הבקשה?

סוגיות במתן שירותים נוטריוניים
סעיף 7 לחוק הנוטריונים מונה את תפקידיו של הנוטריון אך לא כולל הבהרה לגבי סוגיות חשובות בנוגע לתפקידיו. במאמר זה נעמוד על הסוגיות הללו.

ליטל יעקובוביץ על הסדרי ראייה ומשמורת
02/02/15 | משפחה
אחד הנושאים החשובים עליהם חובה להגיע להסכמה הוא משמורת על הילדים. בד"כ המשמורת תינתן לאם, אך כיצד מתקבלת ההחלטה לגבי ההורה המשמורן?

מה הורים מיועדים צריכים לדעת על פונדקאות?
במאמר זה נמנה מספר דברים שעל הורים מיועדים לדעת בכל הקשור בתהליך פונדקאות ומה משמעותו בטווח הקצר והארוך.

מה עושים אחרי רשלנות רפואית בלידה?
חשוב כי כל אזרח ידע כי הוא זכאי למימוש זכויות לאחר רשלנות רפואית בלידה ואל לו לוותר על התמודדות משפטית. מה כדאי לעשות אחרי רשלנות רפואית בלידה?

האם על פי דיני צבא חייל יכול לדרוש ייצוג של עורך דין אזרחי?
נאשמים בבית דין צבאי יכולים לבחור בייצוג עורך דין אזרחי. מדוע כדאי לבחור ייצוג של עורך דין אזרחי וכיצד הוא יכול לעזור בהליכי משפט צבאי?

רשלנות רפואית בהריון חוץ רחמי
הריון חוץ רחמי מעמיד את האישה ההרה ואת העובר בסכנה והוא מחייב אבחון מוקדם ומקצועי. מהן התלונות העיקריות במהלך הריון חוץ רחמי?
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI