דף הבית חוק ומשפט ייעוץ משפטי עו"ד לגישור - דירת מגורים השייכת לאחד הצדדים - בעתיד נכס משותף
עו"ד לגישור - דירת מגורים השייכת לאחד הצדדים - בעתיד נכס משותף
עו"ד אירית רייכמן 09/08/12 |  צפיות: 4804

האישה הגישה תביעה ובה עתרהלמחצית מזכויות האיש בדירה אשר נרכשה לפני הנישואין מכספים שקיבל האישמהוריו וממשכנתא שנטל לפני הנישואין.

מאת" עורך דין לגישור | אירית רייכמן

עו"ד פלילי - אירית רייכמן

הצדדים התגוררו בדירה טרם נישואיהם וכשנתיים לאחר הנישואין. לאחר מכן השכירו את דירת המגורים  ושכרו דירהחילופית גדולה יותר. דמי השכירות שהתקבלו מהשכרת הדירה שימשו לצורך תשלוםהחזר המשכנתא מידי חודש.

השאלה שנשאלה הייתה האם האישה זכאית להירשם כבעלת מחצית הזכויות בדירה הרשומה בלשכת רישום המקרקעין על שם האיש,מכח כוונת שיתוף ספציפית בדירה?

בית המשפט למשפחה ציין על פי סעיף 5 לחוקיחסי ממון כי  לכאורה כי דירת מגורים הרשומה על שם אחד מבני הזוג לפניהנישואין אינה משותפת ואין לבצע איזון בנכס זה.

אולם, בתי המשפט הבחינו בין נכס מסוג דירת מגורים לבין נכס אחר.

לגבי דירה אשר שימשה את הצדדים וילדיהם כדירת מגורים, נדרש בן הזוג הטוען לשיתוף להוכחה קלה כי התקיימו התנאיםלהחלת השיתוף, דהיינו יש להוכיח מגורים תחת קורת גג אחת וחיי משפחה.

בית המשפט בודק מספר פרמטרים כגון: האםמדובר בנישואין ראשוניים או שניים, האם לבי הזוג ילדים משותפים, מהי תקופתהנישואין, אופי היחסים בין הצדדים ושיתוף באמצעי תשלום וחסכונות.

מנסיבות המקרה, בית המשפט הסיק כי עם השנים הדירה שנרכשה ע"י האיש לפני הנישואין הפכה לנכס משותף.

בית המשפט קבע כי הצדדים היו נשואים 14שנים, התגוררו יחד בדירה לפני הנישואין ולאחריהם. זאת ועוד, מדובר בנישואיןראשונים לצדדים במהלכם נולדו לצדדים שני ילדים. בנוסף קבע בית המשפט כישני הצדדים תרמו לחיי השיתוף ונשאו בכלכלת הבית במשותף. כמו כן נקבע כיכספי המשכנתא שולמו מכספי השכירות, דהיינו מהקופה המשפחתית במהלך החייםהמשותפים.

לפיכך, בית המשפט הסיק כי הייתה כוונת שיתוף בדירה והאישה ראתה בדירה כדירה משותפת.

יש לציין כי במידה והצדדים היו חותמים עלהסכם ממון קודם לרכישת דירת המגורים או קודם לנישואיהם או במהלך הנישואיןניתן היה להסיק אחרת בדבר כוונת האיש . אך לאור העובדה שלא נחתם בין הצדדיםהסכם ממון בנושא הדירה , בית המשפט קבע כי יש להחיל על בעניינם את הפסיקהבדבר מעמדה המיוחד  של דירת המגורים בה חיו הצדדים במהלך 14 שנים וגידלו אתילדיהם המשותפים בה.

לפיכך, בית המשפט קבע כי למרותשהדירה רשומה על שם הבעל עוד  לפני הנישואין, יש לראות בה נכס משותף,והאישה זכאית להירשם כבעלת מחצית הזכויות.

ראו תמ"ש 4692/07 ע"י כבוד השופטת אבירה אשקלוני מיום10.11.2011

עו"ד לגירושין אירית רייכמן מתמחה בדיני משפחה, הסכם משמורת משותפת, בעריכת הסכם גירושין, והליך גישור


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עו"ד אירית רייכמן


 


מאמרים נוספים מאת עו"ד אירית רייכמן
 
3 שיקולים לצורך אישור הסכמים הנוגעים לקטינים שטרם נולדו - עו"ד אירית רייכמן
14/01/14 | משפחה
בית המשפט לענייני משפחה דן לאחרונה במקרה שבעקבותיו פורסם פסק דין תקדימי. המבקשים עתרו כי בית המשפט יאשר הסכם הכולל מעבר להוראות הרכושיות וההוראות לגבי סיום מערכת היחסים ביניהם, גם הוראות הנוגעות לקטין אשר עתיד להיוולד להם כולל הסדרי ראיה, משמורת ומזונות של הקטין.

מדוע אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה? - אירית רייכמן
22/12/13 | בגידות
בית המשפט העליון קבע הלכה תקדימית לאחרונה, בפסק דין שפורסם בתאריך 29.10.2013. לפי פסק הדין, אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה.

עורך דין לגירושין - אי קבלת ירושה
11/10/12 | ירושה
פסק דין ראשון מסוגו, פרי עטה של השופטת שפרה גליק מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, קובע כי על אף העובדה שבני הזוג היו נשואים טכנית במשך 40 שנה, האישה אינה זכאית לקבלתו של סכום כלשהו מירושת בעלה המנוח – וזאת משום שבפועל בני הזוג לא התראו זה עם זו כמעט במשך כל התקופה.

עו"ד לגישור - דירת מגורים השייכת לאחד הצדדים - בעתיד נכס משותף
האישה הגישה תביעה ובה עתרה למחצית מזכויות האיש בדירה אשר נרכשה לפני הנישואין מכספים שקיבל האיש מהוריו וממשכנתא שנטל לפני הנישואין.

עו"ד לגירושין - מינואר 2012 חוק "מסלול מזונות" - והזוכה לא צריך להיות מעורב
18/07/12 | משפחה
הצעת חוק חדשה אשר הונחה על שולחן הכנסת בשלהי השבוע שעבר קובעת כי החל מחודש ינואר 2013 ימוסד בחוק "מסלול מזונות" ייחודי אשר יאפשר להוצאה לפועל להיכנס לנעלי הזוכה ולגבות במקומו את חוב המזונות. הצעת החוק הוגשה על רקע נתון לפיו 60% מהזוכים הפרטיים הן נשים אשר במסגרת הליכי ההוצאה לפועל אינן מיוצגות על ידי עורך דין ומכאן שהן מתקשות לגבות את החובות המגיעים להן על פי חוק. סברה נוספת היא שזוכים רבים נמנעים מפתיחתו של הליך גבייה אל מול החייבים וזאת מחשש לפעולות נקם אפשריות מצדם – שאף עלולות לפגוע בילדי

בגדה בבעלה והגישה תביעה לקבלת מחצית מדירתו
11/07/12 | משפחה
בתמ"ש 22183-09 אשר ניתן בינואר 2012 ע"י כבוד השופט פיליפ מרכוס בבית משפט למשפחה בירושלים דובר במקרה של זוג צעיר באמצע שנות ה-20 לחייהם אשר נישואיהם נמשכו פרק זמן קצר של שנה אחת תמימה.

כל מה שרציתם לדעת על אימוץ ילדים ע"י זוגות חד מיניים
26/06/12 | כללי
האם שני גברים, החיים כבני זוג, יוכלו להיות מוכרים כאבות משותפים של ילד מאומץ? בזכות התושיה והרצון של גיורא שביט שדיב ואבי שדיב שטיב, אשר יצרו תקדים משפטי, הדבר אכן אפשרי.

בית המשפט המחוזי קבע: הסכם ממון תקף רק לחיים ואיננו מחליף צוואה
03/10/11 | משפחה
בתאריך 11.9.2011 ניתן פסק דין תקדימי על ידי בית המשפט המחוזי אשר דן בשאלה האם הסכם ממון יכול לשמש גם כצוואה בעת פטירתו של מי מהצדדים? פסק דין חדש של השופטת צילה צפת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, צריך להדליק נורה אדומה לכל אלו אשר דוחים או מותרים על חתימה על הסכם ממון וכתיבת צוואה. על כך במאמר הבא.

לפני שהולכים לשופט, נסו הליך גישור לגירושין - אירית רייכמן
הליך הגירושין הוא מטבעו הליך מאוד רגיש המצריך לעיתים קרובות מאוד הליכה זהירה בין הטיפות ולא מאבק חורמה בכל החזיתות כפי שקורה לא פעם. בדיוק לשם כך נוטה בית המשפט להפנות מספר רב של תיקי גירושין להליך אלטרנטיבי של יישוב סכסוכים – הוא הליך הגישור. במאמר שלפניכם ננסה לעמוד על היתרונות הטמונים בניהולו של הליך הגירושין בנוכחותו של מגשר.

תשובות לחמש שאלות בנושא גישור - אירית רייכמן
22/06/11 | משפחה
על רקע תופעת הסחבת המתמשכת שהפכה למנת חלקם של כמעט כל בתי המשפט בישראל, הופך תחום הגישור לאלטרנטיבה ברת קיימא ליישוב סכסוכים. המדובר בהליך שעשוי לחסוך לבוחרים בו כסף וזמן רב, וזאת לצד עוגמת נפש רבה שעשוייה להיחסך כתוצאה מכך שהסכסוך כולו לא מתנהל בין כתלי בית המשפט על כל המשתמע מכך. במאמר שלפניכם נציג איפוא חמש שאלות ותשובות שעיקרן אפיק הגישור. אל תגידו שלא ידעתם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI