דף הבית חוק ומשפט משפחה עו"ד לגירושין - מינואר 2012 חוק "מסלול מזונות" - והזוכה לא צריך להיות מעורב
עו"ד לגירושין - מינואר 2012 חוק "מסלול מזונות" - והזוכה לא צריך להיות מעורב
עו"ד אירית רייכמן 18/07/12 |  צפיות: 3796

מאת: עו"ד לגירושין אירית רייכמן

מסלול מזונות במידה ותתקבל הצעת החוק המהווה תיקון לחוק ההוצאה לפועל,התשכ"ז, 1967 הרי שמראשית שנת 2013 יופעל "מסלול המזונות" בכמה לשכות  הוצאה לפועל ברחבי הארץ. במסגרת המסלול ניתן יהיה לבצע פסק דין למזונות במקרים בהם הזוכה הוא אדם פרטי המבקש לקבל מזונות לזכות ילדו הקטין וגם בעבור המוסד לביטוח לאומי המהווה זוכה ב-56% מתיקי ההוצאה לפועל (וזאת לעומת 44%שהינם זוכים פרטיים).

עוד קובעת הצעת החוק כי לזוכה פרטי תהיה האפשרות לבחור בין מסלול המזונות לבין המסלול הרגיל בו יהיה עליו לגבות בעצמו את הסכום מהחייב.במקרים בהם הזוכה הוא המוסד לביטוח לאומי, התיקים ייפתחו במסלול המזונות המיוחד ללא בחירה. הזוכה הפרטי יוכל להחליט בכל עת האם להעביר את תיק המזונות ממסלול המזונות הייחודי למסלול הרגיל. זאת ועוד, התיק יועבר באופן אוטומטי ממסלול המזונות למסלול הרגיל במקרים בהם מוצא רשם ההוצאה לפועל כיפתיחת התיק במסלול מזונות על ידי הזוכה מהווה ניצול לרעה של הליכי ההוצאהלפועל.

במסגרת מסלול המזונות יהפוך תפקידו של הזוכה לסמלי בלבד ויתמצה בחובת דיווח תקופתי על קבלת

הסכומים אותם קיבל מהחייב ולמסור לנציגי ההוצאה לפועל כל פריט מידע אשר עשוי לסייע בידיהם לבצע את מלאכת הגבייה כנדרש.

כתוצאה מהתנהלות חדשה זו, תידרש מעורבות מינימאלית של הזוכה, דבר אשר בהחלט יקל על נשים רבות, אשר הליך הגירושין גם ככה איננו מקל עליהן ואלו לעיתים קרובות "מרימות ידיים" מיאוש וחוסר יכולת להתנהל מול כל הגורמים גםיחד, בעצמן.

עוד מוצע כי בתום חצי שנה מהיום בו יופעל לראשונה מסלול המזונות, הרי שהוא יחול גם רטרואקטיבית על תיקים שנפתחו בלשכות ההוצאה לפועל לפני היום בו הוחל לראשונה. במילים אחרות, זוכים פרטיים שתיקם נפתח לפני ינואר 2013(תאריך ההחלה המתוכנן) יוכלו גם כן לבחור האם להעביר את תיקם למסלולהמזונות המיוחד כחצי שנה אחרי הפעלת המסלול. תיקים קודמים שבהם הזוכה הואהמוסד לביטוח לאומי יועברו באופן אוטומטי למסלול המזונות המיוחד.

עו"ד לגישור אירית רייכמן מתמחה ב- הסכם גירושין, הליך גישור, הסכם גישור ועוד...


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עו"ד אירית רייכמן


 


מאמרים נוספים מאת עו"ד אירית רייכמן
 
3 שיקולים לצורך אישור הסכמים הנוגעים לקטינים שטרם נולדו - עו"ד אירית רייכמן
14/01/14 | משפחה
בית המשפט לענייני משפחה דן לאחרונה במקרה שבעקבותיו פורסם פסק דין תקדימי. המבקשים עתרו כי בית המשפט יאשר הסכם הכולל מעבר להוראות הרכושיות וההוראות לגבי סיום מערכת היחסים ביניהם, גם הוראות הנוגעות לקטין אשר עתיד להיוולד להם כולל הסדרי ראיה, משמורת ומזונות של הקטין.

מדוע אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה? - אירית רייכמן
22/12/13 | בגידות
בית המשפט העליון קבע הלכה תקדימית לאחרונה, בפסק דין שפורסם בתאריך 29.10.2013. לפי פסק הדין, אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה.

עורך דין לגירושין - אי קבלת ירושה
11/10/12 | ירושה
פסק דין ראשון מסוגו, פרי עטה של השופטת שפרה גליק מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, קובע כי על אף העובדה שבני הזוג היו נשואים טכנית במשך 40 שנה, האישה אינה זכאית לקבלתו של סכום כלשהו מירושת בעלה המנוח – וזאת משום שבפועל בני הזוג לא התראו זה עם זו כמעט במשך כל התקופה.

עו"ד לגישור - דירת מגורים השייכת לאחד הצדדים - בעתיד נכס משותף
האישה הגישה תביעה ובה עתרה למחצית מזכויות האיש בדירה אשר נרכשה לפני הנישואין מכספים שקיבל האיש מהוריו וממשכנתא שנטל לפני הנישואין.

עו"ד לגירושין - מינואר 2012 חוק "מסלול מזונות" - והזוכה לא צריך להיות מעורב
18/07/12 | משפחה
הצעת חוק חדשה אשר הונחה על שולחן הכנסת בשלהי השבוע שעבר קובעת כי החל מחודש ינואר 2013 ימוסד בחוק "מסלול מזונות" ייחודי אשר יאפשר להוצאה לפועל להיכנס לנעלי הזוכה ולגבות במקומו את חוב המזונות. הצעת החוק הוגשה על רקע נתון לפיו 60% מהזוכים הפרטיים הן נשים אשר במסגרת הליכי ההוצאה לפועל אינן מיוצגות על ידי עורך דין ומכאן שהן מתקשות לגבות את החובות המגיעים להן על פי חוק. סברה נוספת היא שזוכים רבים נמנעים מפתיחתו של הליך גבייה אל מול החייבים וזאת מחשש לפעולות נקם אפשריות מצדם – שאף עלולות לפגוע בילדי

בגדה בבעלה והגישה תביעה לקבלת מחצית מדירתו
11/07/12 | משפחה
בתמ"ש 22183-09 אשר ניתן בינואר 2012 ע"י כבוד השופט פיליפ מרכוס בבית משפט למשפחה בירושלים דובר במקרה של זוג צעיר באמצע שנות ה-20 לחייהם אשר נישואיהם נמשכו פרק זמן קצר של שנה אחת תמימה.

כל מה שרציתם לדעת על אימוץ ילדים ע"י זוגות חד מיניים
26/06/12 | כללי
האם שני גברים, החיים כבני זוג, יוכלו להיות מוכרים כאבות משותפים של ילד מאומץ? בזכות התושיה והרצון של גיורא שביט שדיב ואבי שדיב שטיב, אשר יצרו תקדים משפטי, הדבר אכן אפשרי.

בית המשפט המחוזי קבע: הסכם ממון תקף רק לחיים ואיננו מחליף צוואה
03/10/11 | משפחה
בתאריך 11.9.2011 ניתן פסק דין תקדימי על ידי בית המשפט המחוזי אשר דן בשאלה האם הסכם ממון יכול לשמש גם כצוואה בעת פטירתו של מי מהצדדים? פסק דין חדש של השופטת צילה צפת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, צריך להדליק נורה אדומה לכל אלו אשר דוחים או מותרים על חתימה על הסכם ממון וכתיבת צוואה. על כך במאמר הבא.

לפני שהולכים לשופט, נסו הליך גישור לגירושין - אירית רייכמן
הליך הגירושין הוא מטבעו הליך מאוד רגיש המצריך לעיתים קרובות מאוד הליכה זהירה בין הטיפות ולא מאבק חורמה בכל החזיתות כפי שקורה לא פעם. בדיוק לשם כך נוטה בית המשפט להפנות מספר רב של תיקי גירושין להליך אלטרנטיבי של יישוב סכסוכים – הוא הליך הגישור. במאמר שלפניכם ננסה לעמוד על היתרונות הטמונים בניהולו של הליך הגירושין בנוכחותו של מגשר.

תשובות לחמש שאלות בנושא גישור - אירית רייכמן
22/06/11 | משפחה
על רקע תופעת הסחבת המתמשכת שהפכה למנת חלקם של כמעט כל בתי המשפט בישראל, הופך תחום הגישור לאלטרנטיבה ברת קיימא ליישוב סכסוכים. המדובר בהליך שעשוי לחסוך לבוחרים בו כסף וזמן רב, וזאת לצד עוגמת נפש רבה שעשוייה להיחסך כתוצאה מכך שהסכסוך כולו לא מתנהל בין כתלי בית המשפט על כל המשתמע מכך. במאמר שלפניכם נציג איפוא חמש שאלות ותשובות שעיקרן אפיק הגישור. אל תגידו שלא ידעתם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI