דף הבית חוק ומשפט הוצאה לפועל מהו כינוס נכסים?
מהו כינוס נכסים?
מיכאל רומנסקי 30/01/12 |  צפיות: 11088

למרבה הצער לא כל עסק מצליח וקורה לא מעט שעסק נכשל כלכלית בשל היקלעות לחובות שלא ניתן לצאת מהם. גם אנשים פרטיים יכולים להיקלע לחובות אותם לא יכולים לפרוע. לפי החוק בארץ, כאשר נוצר מצב שכזה מתחיל הליך משפטי שנקרא "כינוס נכסים" שבמהלכו רכוש ששועבד כנגד חוב ממומש לשם פירעון. בתהליך הזה ממונה כונס נכסים לטיפול בפירעון החוב דרך הנכסים.

מי הוא כונס הנכסים ומתי ממנים אחד

כונס נכסים יכול להיות אדם כלשהו (פעמים רבות עורך דין) או גוף המטפלים בפרעון החוב באמצעות מימוש הנכסים המשועבדים. במדינת ישראל רק בית המשפט או גוף ההוצאה לפועל יכול למנות כונס נכסים בהליך הזה. כונס הנכסים יכול להפעיל את ההליכים המשפטיים על נכס הרשום' כנגד החוב או העומד במרכזו של סכסוך או מאבק כלשהו ולא על שום נכס אחר. המקרים בהם ממנה הגוף המשפטי כונס נכסים הינם - כאשר הבעלים של נכס הוכרז בנמצא בפשיטת רגל, כאשר חברה ובעליה נמצאים בהליך של פירוק או כאשר בעל נכס כלשהו אינו מסוגל לפרוע חוב או חובות לנושים והינו חייב בתיק הוצאה לפועל.

מה עושה כונס נכסים

כונס הנכסים הוא למעשה מבצע דברו של בית המשפט ועובד בשליחותו. ישנו חוב גדול של אדם או חברה ומי שמונה להיות כונס נכסים בתיק מפעיל את האמצעים המשפטיים הנדרשים כדי לפרוע את החוב, כלומר - תופס את הנכס הקשור לחוב לשם מכירתו וכיסוי החובות. חשוב לציין כי בהליך כינוס נכסים הכונס הממונה הוא הזרוע המבצעת של בית המשפט ולא של אחד הצדדים בסכסוך. ובפעולותיו לכיסוי החוב דרך נכסים הוא בודק את אופן הביצוע אשר יטיב באופן המקסימאלי עם שני הצדדים - הנושה והחייב תוך שקילת הגורמים הכלכליים והעסקיים המשפיעים על התהליך. למשל, אם מדובר בחוב משכנתא ויש למכור בית כדי לכסות את החוב, כונס הנכסים יבדוק כיצד למכור את הבית באופן היעיל והרווחי ביותר. ועדיין יש לומר כי מכירת בית דרך הליך כינוס נכסים משמעותה שהסכום שבסופו של דבר נשאר הינו נמוך משמעותית ממכירה רגיל כי מנכים ממנו את הוצאות ההליך (שכרו של כונס הנכסים והוצאות נלוות של הליך המכירה).


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 מיכאל רומנסקי


 


מאמרים נוספים מאת מיכאל רומנסקי
 
קווים לדמותו של מיצובישי אאוטלנדר phev
30/06/14 | רכב
כשמדברים על רכב חשמלי היברידי, מתכוונים לכזה המבוסס על שילוב מנועים. דגם האאוטלנדר phev מציע זאת בדיוק: פועלים בו, זה לצד זה, שני מנועים חשמליים, כל אחד מהם בנפח 82 כוח סוס, והם אחראיים על הנעת הגלגלים. את המשוואה משלים מנוע בעירה חשמלית (מנוע בנזין) בנפח של 2.0 ליטר (121 כ''ס), אשר מקבל על עצמו, מעבר להנעת הגלגלים, גם תפקיד של מחולל חשמלי לטעינת הסוללה.

מיצובישי אאוטלנדר phev - ליהנות ממכונית נפלאה
29/06/14 | רכב
מיצובישי, הנחשבת לאחת מחברות הרכבים הבולטות כיום, מציעה לנו בכל תקופה רכבים חדשניים ואיכותיים מאד. הפעם היא מביאה לנו, בעזרת חברת כמוביל, את האאוטלנדר phev, שהיא ללא ספק אחת המכוניות פורצות הדרך שניתן למצוא כיום.

ביטוח רכב - למה לשים לב
29/06/14 | ביטוח רכב
כמו כל מוצר ביטוחי אחר, גם ביטוח רכב נחשב למומלץ מאד והוא מוצע על ידי חברות הביטוח השונות בארץ. ביטוח רכב מציע למבוטחים כיסויים ביטוחיים חשובים ביותר, בין אם עבור הרכב עצמו ובין אם עבור הנהג שבו או נוסעיו. אם אתם מעוניינים לרכוש ביטוח חובה, ביטוח מקיף לרכב או ביטוח צד ג', כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא.

בנק ירושלים משיק שירות קבלת הלוואות און ליין, ללקוחות כל הבנקים
29/06/14 | הלוואות
בשנים האחרונות, עלו הוצאות המחיה של הישראלי הממוצע באופן משמעותי. הדבר לא רק מקשה על ההתנהלות, אלא גם מצריך מחשבה מחוץ לקופסה ופניה לאי אילו פתרונות מימון ואשראי.

יונדאי i10 מול יונדאי i20
29/06/14 | רכב
לא פשוט למצוא את המכונית המתאימה. השפע הכל כך רב של דגמי המכוניות המוצעים לנו כיום, הפיתוחים הרבים בתחום וגם הצרכים שמשתנים עם הזמן, הופכים את משימת מציאת המכונית המושלמת ללא פשוטה.

יונדאי i10 מול יונדאי i20 - ההשוואה המלאה
27/06/14 | רכב
יונדאי, ענקית הרכב הדרום קוריאנית, אחראית לכמה מהדגמים הפופולאריים ביותר בישראל. מקום מרכזי, מהבחינה הזו, תופסים שני דגמים עיקריים: הראשון הוא דגם המיני i10, והשני דגם הסופר מיני i20. אז מה עומד בבסיס הדגמים המובילים האלה? ומה היתרונות של כל אחד מהם?

ביטוח דירה - כיצד ליהנות מהמענה הטוב ביותר
לא משנה כמה עלתה לכם הדירה, שבה אתם מתגוררים היום, או כמה רכוש יש לכם, סביר שהם חשובים לכם לא מעט וגם עולים לא מעט כסף. במיוחד בשביל זה מוצע לכם ביטוח דירה, המציע כיסוי במקרים שבהם נגרם נזק הן לתכולה שבבית והן למבנה עצמו.

פתרונות אשראי חוץ בנקאי של Cal: כל האפשרויות
27/06/14 | הלוואות
המציאות הכלכלית של שנת 2014 מאלצת רבים מאיתנו לשנות את חוקי המשחק. כאשר הוצאות המחיה עולות, וכאשר המצב בחשבון הבנק הופך לנזיל יותר ויותר, עולה לא פעם הצורך להתבסס על פתרונות אשראי. בהקשר הזה, על רקע הקשיים שמערימים הבנקים, נראה כי האשראי החוץ בנקאי מקבל עדיפות בעיני לא מעט אנשים, ומסיבות ברורות.

כל מה שחשוב וכדאי לדעת על ביטוח תאונות אישיות
רוצים לרכוש ביטוח תאונות אישיות ומתלבטים? סוכן הביטוח שלכם הציע לכם לרכוש את הביטוח הזה, אולם אתם לא בטוחים שהבנתם בדיוק מה הוא מציע, ובכלל - עד כמה הוא כדאי? אם כן, ובעיקר כדי לעשות לכם קצת סדר בבלאגן, ריכזנו עבורכם את כל המידע שחשוב וכדאי לדעת רגע לפני שרוכשים את הביטוח הזה. אז, קדימה, קחו נייר ועט ורשמו את ההערות הבאות.

רכישת רכב יד שניה מיבואן מורשה - על היתרונות שברכישה כזו
27/06/14 | רכב
לא בכדי בוחרים רבים באפשרות של רכישת רכב יד שניה מיבואן מורשה. אמנם אפשר גם לבחור ברכישה דרך אדם פרטי או מגרש למכירת רכבים מכל הסוגים ומכל המינים, ובכל זאת, רכישה כזו מציעה לנו לא מעט יתרונות, שלא תמיד מוצאים ברכישות אחרות. מדוע כדאי לרכוש רכב באופן זה ומהם יתרונותיה של רכישה שכזו? התשובה, לפניכם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI