דף הבית חוק ומשפט משפחה תשובות לחמש שאלות בנושא גישור - אירית רייכמן
תשובות לחמש שאלות בנושא גישור - אירית רייכמן
עו"ד אירית רייכמן 22/06/11 |  צפיות: 3668

מאת: אירית רייכמן

על רקע תופעת הסחבת המתמשכת שהפכה למנת חלקם של כמעט כל בתיהמשפט בישראל, הופך תחום הגישור לאלטרנטיבה ברת קיימא ליישוב סכסוכים. לדברי עו"ד אירית רייכמן, מדובר בהליך שעשוי לחסוך לבוחרים בו כסף וזמן רב, וזאת לצד עוגמת נפש רבהשעשוייה להיחסך כתוצאה מכך שהסכסוך כולו לא מתנהל בין כתלי בית המשפט על כלהמשתמע מכך. במאמר שלפניכם נציג איפוא חמש שאלות ותשובות שעיקרן אפיקהגישור. אל תגידו שלא ידעתם.


מהם ההבדלים בין גישור לבוררות?

ההבדל העיקרי בין שני האפיקים הללו הוא שבניגוד להליך הבוררות המחייב,הליך הגישור אינו מחייב את הצדדים וניתן בכל שלב להפסיק את הליך הגישור.אשר על כן ברור כי התוצאה של הליך הגישור תהיה פשרה אשר תביא לידי ביטויבמידה זו או אחרת את האינטרסים של כלל הצדדים. במסגרת הליך הבוררות להבדיל,מחוייב הבורר לפסוק בין בעלי הדין.

מדוע תהליך הגישור משתלם מבחינה כספית?

פנייה למגשר איכותי ומקצועי תאפשר לכם לחסוך עשרות אלפי שקלים שיוקצולחילופין להתדיינויות משפטיות מייגעות אשר עלולות להימשך תקופה ארוכה.במסגרת הליך הגישור, הן הצדדים והן המגשר יוצאים מתוך נקודת הנחה לפיה כלהעוסקים במלאכה מבקשים לסיים את הפרשה על הצד הטוב ביותר מבלי לבזבז זמןיקר. בדרך כלל מדובר בין 5 ל-8 פגישות שבסופן הצדדים חותמים על הסכם אשריובא לאישור בית המשפט. הרצון ההדדי להגיע לפשרה טובה בפרק זמן סביר הואהוא זה אשר מנחה את הצדדים ומהווה נר לרגלם.

מדוע בכלל כדאי לפנות לגישור בדיני משפחה?

מעצם טבעם, כל ההליכים המשפטיים הסובבים את תחום דיני המשפחה נוגעיםבמישרין או בעקיפין בנושאים רגישים וסבוכים. זוהי בדיוק הסיבה לכך שככלשהדברים נוגעים למשפחתכם נכון יהיה להעדיף תחילה את מיצוי הליכי הגישור עדתומם. פנייה למגשר תאפשר לכם לסיים היטב את הפרק הבעייתי ביחסים שלכם מבלילהותיר מאחור משקעים בלתי פתורים.

בנוסף, אם בסכסוך בינכם מעורבים ילדים הרי שהפנייה לגישור מקבלת חשיבותגדולה עוד יותר שכן ניהולו של הליך משפטי מתמשך עלול להותיר צלקת גדולהבליבם של הילדים, ולהפכם לחלק בלתי נפרד מדיונים שבהם תישמע מסכת עלבונותארוכה וצורמת. הליך הגישור לחילופין עשוי להתנהל בצורה הרבה יותר חיוביתלאור העובדה שעצם הגעתם של הצדדים לישיבה – מצביעה על נכונותם להגיע לפשרה.

כיצד תדעו שכדאי דווקא לכם לפנות לגישור?

אם לעולם לא אהבתם מריבות מרות ואם תמיד העדפתם לחמוק מאור הזרקורים הרישהפנייה לגישור תהיה מבחינתכם האופציה הטובה ביותר שכן בניגוד למקובל ביןכתלי בית המשפט – כל הדברים הנאמרים בחדריהם של המגשרים – נשארים שם.

זאת ועוד, אם אתם חוששים מלאבד שליטה על המצב ודווקא מעדיפים להיות כלהעת עם היד על הדופק בכל הנוגע לתוצאות ההליך – הרי שתעדיפו לפנות לגישור.חשוב לזכור כי כל תוצאה של הליך הגישור חייבת להיות מאושרת על ידי כלהצדדים המעורבים בסכסוך ועל כן הסיכוי כי תוצאה כלשהי תיכפה עליכם, בניגודלנעשה בבית המשפט – שואף לאפס. נוסף לנימוקים הללו חשוב לציין גם את החסכוןהמשמעותי בכסף ובזמן אותו מאפשר לכם הליך הגישור.

כיצד תמצאו מגשר טוב?

ראשית המגשר שבחרתם לצורך סיום הליך גירושין בהסכם חשוב שיהיה עורך דיןהמומחה בתחום דיני המשפחה כמו כן , בטרם אתם מתחילים את הליך הגישור שוחחועם המגשר כדי שתפנו לאדם המתאים ביותר מבחינתכם. מגשר טוב הוא אדם שיידעלהיות לכם לאוזן קשבת ולא לבזבז את זמנכם בנאומים שהכין מבעוד מועד. המפתחלפתרון הסכסוך בהליך הגישור הוא היכולת למצוא את העמק השווה, את נקודתהפתיחה שעליה יוכלו הצדדים להסכים. ברגע שמסכימים על הנקודה הראשונהממשיכים הלאה לנקודה הבאה ומתקדמים עד לרגע שבו הסכסוך הופך לנחלת העבר.
הקפידו לבחור מגשר מנוסה שהתעסק בעבר במקרים הדומים לזה שלכם. הניסיון הואחיוני לאור העובדה כי רק מגשר שמכיר מקרוב את התחום ידע להציג בפניכם את כלהתרחישים העומדים בפניכם כך שתבינו בדיוק מול אילו חלופות אתם מתמודדים.

לסיכום, בתי המשפט בישראל הכירו כבר לפני תקופה ארוכה בחיוניותו של הליךהגישור כאפיק אלטרנטיבי ליישוב סכסוכים. הסיבה לכך היא שהליך הגישור טומןבחובו אווירה טובה ואינטימית יותר שעשוייה להקל על סיומו של הסכסוך ברוחטובה. אז בפעם הבאה שבה אתם שוקלים לפנות לבית המשפט – תחשבו שוב – תחשבועל גישור.

אירית רייכמן הינה עו"ד המתמחה בדיני משפחה וגישור


דירוג המאמר:

תגיות של המאמר:

 עו"ד אירית רייכמן


 


מאמרים נוספים מאת עו"ד אירית רייכמן
 
3 שיקולים לצורך אישור הסכמים הנוגעים לקטינים שטרם נולדו - עו"ד אירית רייכמן
14/01/14 | משפחה
בית המשפט לענייני משפחה דן לאחרונה במקרה שבעקבותיו פורסם פסק דין תקדימי. המבקשים עתרו כי בית המשפט יאשר הסכם הכולל מעבר להוראות הרכושיות וההוראות לגבי סיום מערכת היחסים ביניהם, גם הוראות הנוגעות לקטין אשר עתיד להיוולד להם כולל הסדרי ראיה, משמורת ומזונות של הקטין.

מדוע אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה? - אירית רייכמן
22/12/13 | בגידות
בית המשפט העליון קבע הלכה תקדימית לאחרונה, בפסק דין שפורסם בתאריך 29.10.2013. לפי פסק הדין, אין להכיר בעילת תביעה בנזיקין בשל ניאוף ובגידה.

עורך דין לגירושין - אי קבלת ירושה
11/10/12 | ירושה
פסק דין ראשון מסוגו, פרי עטה של השופטת שפרה גליק מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, קובע כי על אף העובדה שבני הזוג היו נשואים טכנית במשך 40 שנה, האישה אינה זכאית לקבלתו של סכום כלשהו מירושת בעלה המנוח – וזאת משום שבפועל בני הזוג לא התראו זה עם זו כמעט במשך כל התקופה.

עו"ד לגישור - דירת מגורים השייכת לאחד הצדדים - בעתיד נכס משותף
האישה הגישה תביעה ובה עתרה למחצית מזכויות האיש בדירה אשר נרכשה לפני הנישואין מכספים שקיבל האיש מהוריו וממשכנתא שנטל לפני הנישואין.

עו"ד לגירושין - מינואר 2012 חוק "מסלול מזונות" - והזוכה לא צריך להיות מעורב
18/07/12 | משפחה
הצעת חוק חדשה אשר הונחה על שולחן הכנסת בשלהי השבוע שעבר קובעת כי החל מחודש ינואר 2013 ימוסד בחוק "מסלול מזונות" ייחודי אשר יאפשר להוצאה לפועל להיכנס לנעלי הזוכה ולגבות במקומו את חוב המזונות. הצעת החוק הוגשה על רקע נתון לפיו 60% מהזוכים הפרטיים הן נשים אשר במסגרת הליכי ההוצאה לפועל אינן מיוצגות על ידי עורך דין ומכאן שהן מתקשות לגבות את החובות המגיעים להן על פי חוק. סברה נוספת היא שזוכים רבים נמנעים מפתיחתו של הליך גבייה אל מול החייבים וזאת מחשש לפעולות נקם אפשריות מצדם – שאף עלולות לפגוע בילדי

בגדה בבעלה והגישה תביעה לקבלת מחצית מדירתו
11/07/12 | משפחה
בתמ"ש 22183-09 אשר ניתן בינואר 2012 ע"י כבוד השופט פיליפ מרכוס בבית משפט למשפחה בירושלים דובר במקרה של זוג צעיר באמצע שנות ה-20 לחייהם אשר נישואיהם נמשכו פרק זמן קצר של שנה אחת תמימה.

כל מה שרציתם לדעת על אימוץ ילדים ע"י זוגות חד מיניים
26/06/12 | כללי
האם שני גברים, החיים כבני זוג, יוכלו להיות מוכרים כאבות משותפים של ילד מאומץ? בזכות התושיה והרצון של גיורא שביט שדיב ואבי שדיב שטיב, אשר יצרו תקדים משפטי, הדבר אכן אפשרי.

בית המשפט המחוזי קבע: הסכם ממון תקף רק לחיים ואיננו מחליף צוואה
03/10/11 | משפחה
בתאריך 11.9.2011 ניתן פסק דין תקדימי על ידי בית המשפט המחוזי אשר דן בשאלה האם הסכם ממון יכול לשמש גם כצוואה בעת פטירתו של מי מהצדדים? פסק דין חדש של השופטת צילה צפת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, צריך להדליק נורה אדומה לכל אלו אשר דוחים או מותרים על חתימה על הסכם ממון וכתיבת צוואה. על כך במאמר הבא.

לפני שהולכים לשופט, נסו הליך גישור לגירושין - אירית רייכמן
הליך הגירושין הוא מטבעו הליך מאוד רגיש המצריך לעיתים קרובות מאוד הליכה זהירה בין הטיפות ולא מאבק חורמה בכל החזיתות כפי שקורה לא פעם. בדיוק לשם כך נוטה בית המשפט להפנות מספר רב של תיקי גירושין להליך אלטרנטיבי של יישוב סכסוכים – הוא הליך הגישור. במאמר שלפניכם ננסה לעמוד על היתרונות הטמונים בניהולו של הליך הגירושין בנוכחותו של מגשר.

תשובות לחמש שאלות בנושא גישור - אירית רייכמן
22/06/11 | משפחה
על רקע תופעת הסחבת המתמשכת שהפכה למנת חלקם של כמעט כל בתי המשפט בישראל, הופך תחום הגישור לאלטרנטיבה ברת קיימא ליישוב סכסוכים. המדובר בהליך שעשוי לחסוך לבוחרים בו כסף וזמן רב, וזאת לצד עוגמת נפש רבה שעשוייה להיחסך כתוצאה מכך שהסכסוך כולו לא מתנהל בין כתלי בית המשפט על כל המשתמע מכך. במאמר שלפניכם נציג איפוא חמש שאלות ותשובות שעיקרן אפיק הגישור. אל תגידו שלא ידעתם.
     
 
שיווק באינטרנט על ידי WSI